Raciborski sport widoczny nie tylko w mieście

0

15 grudnia, po raz kolejny, prezydent Raciborza – miasta, dla którego sport zawsze był niezwykle ważny, wyróżnił najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny. Pierwszy, najpoważniejszy akcent w historii raciborskiego życia sportowego zaznaczył rok 1977, kiedy to powstała w mieście, jako pierwsza w kraju, Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Fakt ten postawił wtedy Racibórz w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do innych krajowych środowisk. Rzecz jasna od tamtej pory wiele się zmieniło, jednak jedno pozostało niewzruszone – dziedzina sportu, wraz ze swoją historią i tradycją pozostała dla miasta niezwykle ważna.

Racibórz umożliwia szkolenie sportowe już od najmłodszych lat. Jest kilka dziedzin, które mogą być uprawiane od najniższego szczebla – szkoły podstawowej, następnie kontynuowane w gimnazjum, czy szkole średniej: pływanie, lekkoatletyka, siatkówka, piłka nożna… W corocznie publikowanych ogólnokrajowych klasyfikacjach nasze miasto jest z pewnością widoczne! W rankingu, w którym zestawiono wyniki z 795 gmin, Racibórz uplasował się na wysokiej 75 pozycji.

Już od czterech lat, prezydent miasta przyznaje nagrody w dziedzinie kultury fizycznej – jednostkom najwybitniejszym, zwracając przy tym szczególną uwagę na to, jak ważną dla miasta dyscypliną jest właśnie sport. Cieszę się, że możemy gościć osoby, dzięki którym jesteśmy widoczni nie tylko w mieście, ale w i całym kraju, a nawet poza jego granicami. – tak, 15 grudnia, rozpoczął Mirosław Szypowski spotkanie, na którym po raz kolejny gratulowano niezwykłym sportowcom.


Pływaczka, Katarzyna Dulian otrzymuje kwiaty z rąk prezydenta, Jana Osuchowskiego


Zgłoszenia do nagrody składają instytucje, stowarzyszenia, kluby i związki sportowe działające na terenie Raciborza. Wnioski analizowane są przez powołaną przez prezydenta, komisję w składzie: Mirosław Szypowski – zastępca prezydenta, Mirosław Lenk – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej, Marek Kurpis – Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu. Po zapoznaniu się z wnioskami oraz biorąc pod uwagę osiągnięcia indywidualne każdego z kandydatów, ich udział w dokonaniach stowarzyszenia, które reprezentują, znaczenie podejmowanych przedsięwzięć dla środowiska i promocji miasta zdecydowano o przyznaniu jedenastu wyróżnień.

Przyznanie jednej z nich Katarzynie Dulian chyba nikogo nie mogło zdziwić. Raciborzanka, tegoroczna maturzystka, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, reprezentantka „Victorii”, stypendystka Ministerstwa Edukacji za wyniki w nauce oraz raciborskiego magistratu za osiagnięcia sportowe. Wielokrotna złota medalistka mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych. Kilkanaście razy poprawiała rekordy kraju juniorek, aktualna rekordzistka Polski seniorek na 200 m stylem klasycznym i na tym właśnie dystansie zdobywczyni 5 miejsca podczas Mistrzostw Świata w Montrealu oraz wicemistrzyni Europy w Trieście. Już kilka nagród w moim życiu było, ale ta – otrzymana z rąk prezydenta mojego miasta jest szczególna. Cieszę się, że władze Raciborza zauważają nasz trud i to na pewno dopinguje, do tego by starać się jeszcze bardziej. Mimo kilku już kryzysów, Dulian, jak sama podkreśla, nie wyobraża sobie tak naprawdę innego życia. Pływanie zawsze było, jest i pewnie będzie. – mówi.Zastępca prezydenta, Mirosław Szypowski gratuluje Rafałowi Pyce


Kolejną osobą nagrodzoną przez Jana Osuchowskiego, jest Piotr Chrobak. Wiceprezes Klubu Szachowego „Rzemiosło”, współtwórca największych osiągnięć zespołu, który w tym roku awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Organizator wielu imprez szachowych m.in. z Opawą i Kędzierzynem – Koźlem. Powołał do życia szkółkę szachową przy SP 13. Szachy do dla pana Piotra nie tlyko hobby, ale śmiało można powiedzieć, życie. Tą dyscypliną zajmuje się już od 15 lat. Jestem szczęśliwy otrzymując tę prezydencką nagrodę. Bo oznacza to, że moje wieloletnie działanie zostało zauważone. – mówi laureat. Chrobak zauważa także, iż bez wsparcia Urzędu Miasta, szachy w naszym mieście nie mogłoby istnieć.


Piotr Generalczyk – trener oraz współtwórca sukcesów Katarzyny Dulian i pozostałych pływaków specjalizujących się w stylu klasycznym m.in. Agaty Szewczuk i Mariusza Michalika – medalistów mistrzostw kraju seniorów lub juniorów. Na srebrny medal Dulian w Treście składała się intensywna praca ostatnich lat. Były dobre i gorsze momenty, ale najważniejsze, że udało nam się przetrwać. Bo prawdziwy sportowiec nie rezygnuje nigdy, musi być twardy i wyciągać wnioski z porażek. – komentuje sukces swej podopiecznej.

W gronie lauretaów znalazł się również Marcin Kunicki. Szkoleniowiec, współtwórca sukcesów reprezentantów sekcji pływackiej „Victorii”, m.in. Michała Rokickiego – medalisty Mistrzostw Polski seniorów i uczestnika Mistrzostw Świata w Montrealu oraz Katarzyny Dembniak – multimedalistki Mistrzostw Polski juniorów, rekordzistki kraju na 50 m stylem klasycznym oraz uczestniczki Mistrzostw Europy juniorów w Budapeszcie. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Zbigniew Mirski. Od kilkunastu lat członek zarządu władz wojewódzkich i powiatowych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 35 lat czynny ratownik wodny, aktywnie uczestniczący w procesie szkolenia kadr i nauki pływania oraz organizacji wielu imprez pływackich w mieście.


Jaki byłby raciborski sport bez Wojciecha Nazarko? Na pewno uboższy o Raciborski Klub Olimpijczyka, bo to przecież on go założył. Animator wielu przedsięwzięć popularyzujących wartość sportu, w szczególności zasady fair play oraz pozostałych ideałów olimpijskich. Członek Komisji Współpracy Terytorialnej przy PKOL. Wiceprezes PZP. Współorganizator wielu imprez ogólnopolskich, wojewódzkich i regionalnych promujących miasto, m.in. mistrzostw Polski juniorów i szkół sportowych w pływaniu. Od 40 lat trener i nauczyciel, wychowawca dzieci i młodzieży.


Współtwórca sukcesów raciborskich zapaśników, które zaowocowały wysoką ósmą pozycją klubu w kraju i pierwszą w województwie śląskim! Kto? Grzegorz Pieronkiewicz – prezes Miejskiego Klubu Zapaśniczego „Unia”. Członek władz krajowych i wojewdzkich Związku Zapaśniczego, organizator wielu prestiżowych imprez promujących miasto i region, m.in. mistrzostw kraju i Śląska, czy Memoriału im.Pytlasińskiego.


Otrzymanie nagrody z rąk głowy miasta, okazało się nie lada przeżyciem dla młodziutkiego Rafała Pyki. Na pierwszy trening zapaśniczy wybrał się osiem lat temu, dzięki namowom kolegi. Spodobało mu się na tyle, że zdecydował się być konsekwentnym w tym co robi. I przyznać należy, że opłaciło się. Brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów we Wrocławiu (jedyny medal reprezentanta Polski). Uczestnik Mistrzostw Świata, aktualny mistrz i medalista kraju juniorów. Wyróżnienie odbierałem z drżącym sercem i ściśniętym gardłem. Niesamowite przeżycie. – komentuje Rafał.


Przede wszystkim cierpliwość. – mówi Sławomir Szwed odpowiadając na pytanie „jaka cecha czyni trenera dobrym?”. – Ponadto konsekwencja w dążeniu do ustalonego celu. Trener musi być po części wszystkim: nauczycielem, wychowawcą, rodzicem, przyjacielem. Do tego wszystkiego potrzeba dużo siły i nie do opisania jest to, co się czuje gdy wychowanek osiąga sukces – satysfakcja, spełnienie, palpitacja serca i trzęsące się dłonie. Prezes „Victorii” – klubu obchodzącego 35 – lecie działalności, sklasyfikowanego na szóstym miejscu w województwie a w pływaniu będącego drugim na Śląsku i trzynastym w kraju. Szkoleniowec, współtwórca znaczących sukcesów raciborskich pływaków. Organizator wielu imprez o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Remigiusz Trawinski. Prezes Raciborskiego Towarzystwa Piłkarskiego „Unia”, organizator wielu imprez o znaczeniu międzynarodowym i ogólnopolskim, m.in. Halowych Mistrzostw Polski Kobiet w Piłce Nożnej. Aktywny działacz i szkoleniowiec drużyny z którą awansował kilka miesięcy temu do I ligi krajowej.

Dzisiejsza nagroda, otrzymana od prezydenta, różni się od wielu poprzednich w moim życiu. Kiedyś jako zawodnik, dziś już jako trener. Tę drugą rolę traktuję z większą odpowiedzialnością, pod moją opieką znajduje się grupa dzieci, młodzieży, którą chcę doprowadzić do jak najlepszych wyników. – komentuje ostatni z nagrodzonych (ale tylko w kolejności alfabetyczej) Ryszard Wolny. Do sierpnia tego roku czynny zawodnik, obecnie działacz i szkoleniowiec. Współtwórca największych sukcesów raciborskich zapaśników, w tym także medalowych osiągnięć Rafała Pyki. Cały czas jeden z najpoważniejszych kandydatów na objęcie stanowiska trenera kadry narodowej.

Cieszy fakt, że mimo wielu innych dziedzin ważnych dla miasta, wymagających coraz większego wsparcia i nakładów finansowych, co roku Urząd Miasta zwiększa pulę środków przeznaczonych na działalność ośrodków sportu. Dzięki temu ta „działka” ma możliwość ciągłego rozwoju.

/SaM/


- reklama -

Koniecznie obejrzyj FOTOGALERIĘ z wręczenia prezydenckich nagród!

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here