Witraże już w nowym szpitalu

0

Gruntowną modernizację przeszły zabytkowe, pochodzące z końca XIX wieku, witraże, dawniej znajdujące się w starym budynku raciborskiego szpitala przy Bema. Witraże przedstawiają świętych: Weronikę, Filomenę, Jana Nepomucena i Franciszka Salezego wraz z atrybutami. Wykonane są ze szkieł katedralnych, malowane. W starym budynku szpitala przy ul. Bema witraże znajdowały się w kaplicy szpitalnej. Zapewne wykonane zostały w jednej z raciborskich pracowni witrażowych – Lazara lub Kliemera, aktywnie działającej w tym okresie na terenie całego Górnego Śląska.
Witraże cechują się dużymi wartościami artystycznymi, dobrym poziomem wykonania i interesującą ikonografią. Są jednym z nielicznych zabytków sztuk monumentalnych pochodzących z Raciborza, zachowanych na miejscu w mieście.

Usunięto zabrudzenia szkła metodą na sucho lub na mokro, sklejono spękania szkła, uzupełniono ubytki, sklejono i zabezpieczono osypującą się malaturę, wykonano retusz metodą na zimno, a także kwatery witraży włożono w mosiężne ramki zabezpieczające. Po renowacji witraże są oprawione w listwy ołowiane, powlekane cyną na całej powierzchni ołowiu. Całość zabezpieczono masą uszczelniającą.

Witraże jak "nowonarodzone" umiejscowione zostały w holu budynku nowego szpitala przy Gamowskiej.

Renowacja zabytków kosztowała powiat 17 tys.zł.

/s/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here