Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

W finale XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie zaprezentują się laureaci z Raciborza: chór przy Gimnazjum nr 4 w Raciborzu oraz solistki Dorota Kapuścik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu i Judyta Pisarczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu.W finale jurorzy: prof. Marek Rocławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku – przewodniczący, prof. Mirosława Knapik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ks. prof. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej i UKSW w Warszawie ocenią 118 podmiotów wykonawczych, wyłonionych podczas eliminacji z 1200 tzw. podmiotów wykonawczych, czyli ponad 17 tys. osób, solistów, duetów, zespołów, chórów etc.
Decyzją jury przyznane zostaną nagrody w kategoriach: solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych, zespołów wokalnych oraz chórów.Historia festiwalu to przykład i dowód na to, że małe środowisko może wykreować niepowtarzalną i unikatową na mapie kulturowej Polski imprezę artystyczną, która zarówno pod względem zasięgu terytorialnego jak i poziomu artystycznego należy do największych przedsięwzięć tego typu w kraju.
Festiwal Kolęd w Będzinie debiutował w roku 1994 jako impreza regionalna. Pierwsza edycja rozpoczęła się w 1995 roku. Udział wzięły 102 zespoły zgłoszone w obrębie województwa śląskiego (katowickiego), które reprezentowały: ośrodki parafialne, szkoły podstawowe i średnie oraz domy kultury. Kolejne edycje przynosiły wiele zmian, które zaowocowały rozwinięciem się Festiwalu na skalę ogólnopolską.W tym prestiżowym konkursie Chór Gimnazjum nr4 pod dyrygenturą Marcelego Reszki nie występuje po raz pierwszy. W poprzednich latach chórzyści zdobyli tu raz wyróżnienie i raz sięgnęli po trzecie miejsce.

W tym roku zaśpiewali kolędy „Mizerna, cicha…” i „Dzisiaj w Betlejem” w opracowaniu własnym na chór oraz pastorałkę „Przyszedłeś” według kompozycji i do słów Marcelego Reszki.O niekwestionowanym autorytecie muzycznym Marcelego Reszki świadczą liczne dyplomy, puchary i medale, w tym także złota odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, ale dyrygent dał się poznać również jako kompozytor i autor piosenek.
W wydanym zeszycie „Zimowe piosenki” (współautorstwo z Iwoną Pardon-Chojecką) zaprezentował część swoich propozycji na okres świąt Bożego Narodzenia. Do autorskich należy również prezentowana na festiwalu w Będzinie pastorałka „Przyszedłeś”.Chór przy Gimnazjum nr4 liczący 39 członków, uczniów gimnazjum i absolwentów, którzy mimo natłoku obowiązków w szkołach ponadgimnazjalnych chętnie uczestniczą w odbywających się dwa razy w tygodniu próbach. Chórzyści mają w swoim repertuarze piosenki ludowe, popularne, okolicznościowe i kompozycje autorskie dyrygenta.
Chór prezentuje swoje umiejętności na wszystkich większych imprezach w mieście, np. Festiwal Moniuszkowski, w województwie i sięga po laury w kraju. Do największych sukcesów obok tych osiągniętych w Będzinie należą dwie główne nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu „Gaudium et Gloria” w Częstochowie.


Wyniki festiwalu w Będzinie zostaną ogłoszone podczas koncertu galowego 8 stycznia, na który organizatorzy zapraszają do będzińskiego Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Na zdjęciu u góry jurorzy festiwalu.

Na pozostałych Chór G4 podczas ostatniej próby przed wyjazdem do Będzina.
/BS/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here