O primaaprilisowych żartach na poważnym spotkaniu

Modernizacja jest konieczna i powinna być przeprowadzona jak najszybciej – powiedział zastępca prezydenta Andrzej Bartela na spotkaniu, które odbyło się dziś w raciborskim magistracie.

O temacie, który podniósł radnych w krzeseł pisaliśmy już na łamach portalu w artykule „Odcięci od świata” .
Przypomnijmy, że idzie o remonty dwóch raciborskich mostów – przy ulicy Rybnickiej i Gliwickiej. Wiele protestów wzbudziła przede wszystkim wizja 25 – kilometrowego objazdu.
Dlatego też raciborski magistrat postanowił spotkać się w tej sprawie z władzami wojewódzkimi. I się spotkał. Nawet dwa razy. O 10.00 i 12.00. Już na wstępie tej drugiej konferencji zagotowała się krew w żyłach zgromadzonych, głównie radnych miejskich, kiedy to dowiedzieli się, że zebranie, na które zostali wcześniej zaproszeni, a na którym to spotkać mieli się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich, już się odbyło, ale dwie godziny wcześniej.

Zbigniew Tabor, dyrektor ZDW informował na nim o potrzebie remontów mostów oraz ich całkowitym wyłączeniu z ruchu kołowego. Tłumaczył decyzję złożonością zakresu napraw. Podał również przybliżony termin rozpoczęcia pierwszych prac – dojdzie do nich za około pół roku. Tyle bowiem, jak podają przedstawiciele władz wojewódzkich, trwają procedury wyłaniania wykonawcy. Czas trwania remontu jednego mostu to okres 40 tygodni, a jego koszt określono na 4,5 mln.zł.
Ponadto zdecydowano, iż pierwszym z dwóch planowanych obiektów do odnowy będzie ten przy Rybnickiej, a nie jak podawano wcześniej – przy Gliwickiej. Ustalono, że dla pojazdów do 3,5 tony udostępniony zostanie objazd drogą lokalną – ulicą Drzewieckiego i dalej ulicą Olimpijczyka (póki co jest drogą trasportu rolniczego). Aby mogła zostać objazdem, należy ją wyremontować, a to w części sfinansuje Urząd Marszałkowski. W ten sposób Andrzej Bartela zreferował radnym wcześniejsze posiedzenie.

Czuję się dotknięty i urażony. Na spotkanie z władzami wojewódzkimi zaproszono nas na godzinę 12.00, tymczasem okazuje się, że miało ono miejsce już o 10.00. Władze miasta nie powinny w ten sposób traktować swoich radnych. To brak szacunku. – nie krył rozczarowania radny, Wojciech Ziajka.
Rozżalony podniósł głos także prezes PKS – u, Mirosław Kożdoń wskazując, iż jego firmę na spotkanie nie zaproszono w ogóle.
Żale rajców nie trwały jednak długo, gdyż grono zainteresowanych powiększyło się o przybyłych jednak Tabora i Stumpfa, dyrektora Wydziału Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego.


Dalej radni pytali głównie o kwestie przejazdu samochodów większych, powyżej 3,5 tony. W ubiegłym roku przez most rybnicki straż pożarna przejeżdżała 148 razy. Co z pojazdami służb ratownictwa? – pytał radny Borowik. Szacowana wysokość strat raciborskiego PKS – u spowodowana zamknięciem tego mostu to 260 tys.zł. Jak mamy się uchronić przed bankructwem? – pyta Kożdoń. – Objazdy dla mniejszych samochodów może i są rozwiązane, ale co z większymi?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wozić pasażerów takimi do 3,5 tony
. – kwituje Jacek Stumpf. Nie wypada mi tych słów potraktować inaczej niż jako żart na prima aprilis. – mówi zdziwiony Kożdoń.


Odpowiedź ta sama nasuwa wniosek – koncepcja objazdów nadal nie jest jasna i to, jak się okazuje, dla nikogo.


/SaM/- reklama -

113 KOMENTARZE

  1. Jeśli „uważny” uważasz, że masz z czymś problemy ( wyskakując mi tu z randkami i gadce o łóżku) to się zgłoś do jakiejś poradni i tam ktoś będzie w stanie Ci pomóc.

  2. Do dyskusji są potrzebne przynajmniej dwie osoby lecz ja niestety zauważam, że mój rozmówca nie posiada „żadnego” minimum przyzwoitości więc konczę tę jałową dyskusję. Jak chcesz to pisz sam ze sobą i sobie fantazjuj o mężczyznach, randkach, ustach, łóżkach i oczym dusza zapragnie.

  3. Z innej beczki. Jak tylko Wiecha dostanie wyrok w drugiej instancji – w co chyba nikt nie wątpi , to żegnaj polityko na 10 lat ! I to dopiero będzie news. Nie pomoże wtedy zadna kablówka, klęczenie, leżenie krzyzem a nawet robienie sobie kampanii kosztem poszkodowanych przez los.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here