Apatia seksualna

Seksuologowie wielu krajów z niepokojem obserwują narastające zjawisko apatii seksualnej. Dotyka ono zarówno ludzi młodych jak i tych w wieku późniejszym. Apatia seksualna jest chorobą, której przyczyny mogą być różne. Jedną z nich może być współczesny tryb życia. Pogoń za karierą, pieniędzmi i pracą, stres, zmęczenie i wieczny brak czasu nie sprzyjają udanym związkom.O ile w pierwszym okresie znajomości wzajemne zauroczenie i szalejąca burza hormonów pomagają w udanym życiu seksualnym, na etapie "dotarcia" emocje opadają. Związek wymaga wtedy więcej starania, aby kontakty seksualne dalej były dla obydwojga partnerów satysfakcjonujące. Partnerom nie zawsze się chce zadbać o to. Współżycie staje się coraz rzadsze, a z czasem może być przez jednego z nich traktowane jako "obowiązek". Monotonia zabija apetyt na seks.

Oziębłość seksualna dotyka najczęściej pary przebywające w stałych związkach. Nie musi to być jednak związane z wiekiem. Co prawda pociąg seksualny z wiekiem zmienia się, zwłaszcza u mężczyzn, ale nie zanika i wystarczy większa zachęta ze strony partnera czy partnerki.

Jeśli związek był przez lata udany, a następnie wystąpi apatia seksualna, to przyczyną może być zmniejszona wrażliwość receptorów na działanie hormonu seksualnego – testosteronu. Do oziębłości prowadzić też mogą różne choroby np. depresja lub alkoholizm.

Bywa jednak, że oziębłość seksualna dotyka ludzi młodych. Wykazują oni niewielkie zainteresowanie seksem, twierdząc, że są w życiu inne ciekawsze rzeczy. Choć widzą brak satysfakcji u partnera, nie starają się nic zmienić i nie szukają przyczyn. Przyczyną oziębłości seksualnej może być po prostu mniejszy temperament, rygorystyczne wychowanie religijne tłumiące potrzeby seksualne, a nawet ciężki uraz z dzieciństwa np. rozpad związku rodziców na tle seksualnym.

Zwykle ludzie oziębli seksualnie nie dostrzegają wagi tego problemu. Nie wiedzą, że jest to choroba, którą można i należy leczyć. Jeśli jednak osoba taka zdecyduje się na leczenie, to może stworzyć udany i satysfakcjonujący obie strony związek.

/skvar/
(www.resmedica.pl)

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here