Praktyka uczniów ZSM w Niemczech

Współpraca z Zespołem Szkół Technicznych w mieście Braunschweig (Niemcy) – Siemens AG Transportation Systems nawiązana została w 2005 r. a realizowana jest poprzez projekt wymian praktykantów w ramach programu Leonardo da Vinci.W dniach od 19 lutego 2006r. do 18 marca 2006r. pierwsza grupa naszych uczniów przebywała w Niemczech na swej 4-tygodniowej praktyce.

Była to pierwsza grupa uczniów, którzy mogli za granicą zapoznać się z programowaniem sterowników LOGO, normami technicznymi branży elektrycznej i informatycznej, z systemem nauczania w niemieckiej szkole BBS II, czy zobaczyć w instytucie normalizacyjno- badawczym atomowy zegar wzorcowy który może spóźnić się o 1 sekundę w ciągu …. „tylko” 30 milionów lat.

Oprócz pracy uczniowie byli na wycieczce w Berlinie i w Autostat w Wolfsburgu oraz zwiedzili międzynarodowe targi sprzętu informatycznego i nowinek elektroniki użytkowej „CEBIT 2006”, które odbywały się w Hanowerze. Uczniowie zdobyli certyfikaty potwierdzające odbyty staż i nabyte umiejętności. Przydadzą się z pewnością w przyszłości przy ubieganiu się o pracę. Oprócz tych dokumentów chłopcy otrzymają niebawem unijny dokument EUROPASS Mobilność – dokument uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, potwierdzający ścieżki kształcenia zawodowego, nabyte umiejętności i kwalifikacje.

- reklama -

Oprócz wymiaru zawodowego wyjazd miał także wymiar językowy i kulturalny. Wystarczy dodać, że nasi uczniowie wszystkie zajęcia i prezentację końcową na której był obecny szkolny koordynator projektu mgr Konrad Hajdasz (twórca projektu staży) i wychowawca klasy mgr Bernard Grzesiczek, powadzone były w języku angielskim i niemieckim.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here