Noc artystów w Ozonie

„Girls and boys, we invite you to YOUNG EXPERIMENT NIGHT” – piątkowego wieczoru w klubie Ozon organizatorzy spotkania – Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK – dwujęzycznie przywitali publiczność. ASK tym samym otworzył nowy cykl prezentacji młodej sztuki ze Śląska i młodych artystów, którzy szukają nowych sposobów wypowiedzi. Impreza, której patronował Raciborski Portal Internetowy, zgromadziła sporą, bo grubo ponad stuosobową rzeszę widzów, co można poczytać za sukces z kilku powodów. Organizatorzy z ASKu nie kryli zaskoczenia z powodu frekwencji i przyznali, że to, co zaproponowali nie było ani popularne, ani też łatwe do przyswojenia. Przy tego typu imprezach spora grupa wychodzi ze skrzywionymi minami niezadowolenia na koniec. Tak też się stało w Ozonie, ale przede wszystkim świadczy to o tym, że impreza miała swój charakter i sprowokowała dyskusję.


Oba zespoły z Rybnika i Leszczyn próbują na scenie

Rzeczywiście, piątkowa propozycja nie była lekkostrawna, bo zdaje się, że cała impreza opierała się na dużym zgrzycie i dysonansie jako użytych środkach artystycznych. Wieczór rozpoczął zespół minusNOBOKk. To dwuosobowa grupa z Leszczyn w składzie Piotr Żyła (bas, whamm) i Łukasz Żyła (gitara, ADS). Obaj występują w różnych konfiguracjach w rozmaitych lokalnych projektach muzycznych. minusNOBOKk grają przestrzenną muzykę z nurtu free improvisation. To granie przypomina m.in. swoim niespiesznym rytmem gatunek ambient, choć – o ile to połączenie jest w ogóle możliwe – naszpikowany rozmaitymi dysonansami. Koncert zakończył autoironiczny komentarz muzyków. Wówczas jeden z nich stwierdził, że skończyli się stroić i teraz zaczną grać „normalnie.”


Piotr Dominiak z ASK pod plakatem FugaziAnka Fugazi zaczyna performance


W środku programu odbył się performance autorstwa Fugazi z Częstochowy – znanej wcześniej jako Ania Biernacka. Anka Fugazi (1977) od wielu lat współpracuje z alternatywnym Teatrem from Poland. W zeszłym roku na I Raciborskim Festiwalu Sztuki trzASKoff wystąpiła pod tym szyldem z dobrze przyjmowanym zarówno przez krytykę, jak i publiczność, monodramem „Tutaj nas jeszcze nie było”. Na Young Experiment Night pokazała sytuację artystyczną wyłącznie jej autorstwa. „Takie moje…dwa” tyczy się obecności kobiety w kulturze, zawiera autobiograficzne elementy z doświadczeń młodej animatorki.Fugazi przekłuwa sobie skóręProjekcje slajdów podczas performance


Znamienite było to, że prawdopodobnie po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Raciborzu miał miejsce performance z prawdziwego zdarzenia. Jedynie rok temu na festiwalu trzASKoff Zuzanna Janin pokazała – pochodną performance – akcję performatywną z udziałem 21 kobiet, którym artystka sprawiła fikcyjną ciążę. Sztuka performance „nie ma z góry ustalonych założeń, wykorzystuje różne sztuki wizualne, teatr, taniec, muzykę, wideo, poezję i film. (…) Twórcy performance kładą nacisk na efemeryczność i nieukończoność wykonywanych działań, negując w ten sposób zamkniętą i skończoną postać dzieła.” (cytaty za: P. Pavis, Słownik terminów teatralnych, Wrocław 2002) Te fragmenty prób definicji performance art jak najbardziej odnoszą się do działań Anki Fugazi i najpierw z tej perspektywy należałoby na nie spojrzeć.Cykl projekcji Ani BiernackiejPark Off Zoophilia

Można było się domyśleć, że po występie Biernackiej odbędą się zagorzałe dyskusje. Wśród większości widzów krążyły skrajne opinie. I tak pozostało do końca YEN, bo w dalszej części wieczoru w konsternację wprowadził część publiczności zespół Park Off Zoophilia. Czterech panów z Rybnika wyszło na scenę w czerwonych kombinezonach, próbując mniej lub bardziej udolnie włączyć w koncert elementy parateatralne. Ostre buńczuczne granie Park Off Zoophilia zakończyło Young Experiment Night.

/mate/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here