„Girls and boys, we invite you to YOUNG EXPERIMENT NIGHT” – piątkowego wieczoru w klubie Ozon organizatorzy spotkania – Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK – dwujęzycznie przywitali publiczność. ASK tym samym otworzył nowy cykl prezentacji młodej sztuki ze Śląska i młodych artystów, którzy szukają nowych sposobów wypowiedzi. Impreza, której patronował Raciborski Portal Internetowy, zgromadziła sporą, bo grubo ponad stuosobową rzeszę widzów, co można poczytać za sukces z kilku powodów. Organizatorzy z ASKu nie kryli zaskoczenia z powodu frekwencji i przyznali, że to, co zaproponowali nie było ani popularne, ani też łatwe do przyswojenia. Przy tego typu imprezach spora grupa wychodzi ze skrzywionymi minami niezadowolenia na koniec. Tak też się stało w Ozonie, ale przede wszystkim świadczy to o tym, że impreza miała swój charakter i sprowokowała dyskusję.
Oba zespoły z Rybnika i Leszczyn próbują na scenie
Piotr Dominiak z ASK pod plakatem Fugazi
Anka Fugazi zaczyna performance
W środku programu odbył się performance autorstwa Fugazi z Częstochowy – znanej wcześniej jako Ania Biernacka. Anka Fugazi (1977) od wielu lat współpracuje z alternatywnym Teatrem from Poland. W zeszłym roku na I Raciborskim Festiwalu Sztuki trzASKoff wystąpiła pod tym szyldem z dobrze przyjmowanym zarówno przez krytykę, jak i publiczność, monodramem „Tutaj nas jeszcze nie było”. Na Young Experiment Night pokazała sytuację artystyczną wyłącznie jej autorstwa. „Takie moje…dwa” tyczy się obecności kobiety w kulturze, zawiera autobiograficzne elementy z doświadczeń młodej animatorki.
Fugazi przekłuwa sobie skórę
Projekcje slajdów podczas performance
Znamienite było to, że prawdopodobnie po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Raciborzu miał miejsce performance z prawdziwego zdarzenia. Jedynie rok temu na festiwalu trzASKoff Zuzanna Janin pokazała – pochodną performance – akcję performatywną z udziałem 21 kobiet, którym artystka sprawiła fikcyjną ciążę. Sztuka performance „nie ma z góry ustalonych założeń, wykorzystuje różne sztuki wizualne, teatr, taniec, muzykę, wideo, poezję i film. (…) Twórcy performance kładą nacisk na efemeryczność i nieukończoność wykonywanych działań, negując w ten sposób zamkniętą i skończoną postać dzieła.” (cytaty za: P. Pavis, Słownik terminów teatralnych, Wrocław 2002) Te fragmenty prób definicji performance art jak najbardziej odnoszą się do działań Anki Fugazi i najpierw z tej perspektywy należałoby na nie spojrzeć.
Cykl projekcji Ani Biernackiej
Park Off Zoophilia
/mate/