55 lat biblioteki pedagogicznej

Dnia 2 maja mija 55 lat od dokonania pierwszego wpisu w księdze inwentarzowej Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu. Biblioteka została powołana do życia w 1951 roku. Z okazji jubileuszu 55-lecia działalności Biblioteki Pedagogicznej w lokalnym środowisku oświatowym, dnia 25 kwietnia w Sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury pracownicy biblioteki zorganizowali uroczyste spotkanie w gronie osób związanych z raciborskim środowiskiem oświatowym, nauczycieli bibliotekarzy i przyjaciół biblioteki. Wśród wielu znamienitych gości znaleźli się: Inspektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Adam Kapias, wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Elżbieta Herich, wiceprezydent Miasta Raciborza Mirosław Szypowski, pani Teresa Piasecka z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Raciborzu, Prorektor ds. daktyki PWSZ dr hab. Marian Kapica, Dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Leszek Wyka, pani Maria Szymanowska przedstawiciel Śląskiego Kuratorium Oświaty Delegatury w Rybniku, a także dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele bibliotekarze z wielu raciborskich szkół. Na jubileusz przybyli też emerytowani pracownicy raciborskiej książnicy pedagogicznej.


Podczas uroczystości goście mogli wysłuchać wspaniałego wykładu dr Janusza Nowaka na temat „Miejsca książki w dobie globalizacji” oraz informacji pani Romany Piechy na temat działalności Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 3 (zdj.2) przygotowany pod kierunkiem nauczycieli pani Ewy Koczwary i pana Mariusza Janickiego. Inscenizacja pt „Na plebanii w Tworkowie” o życiu ks. Augustyna Weltzla zachwyciła publiczność, a historyczna scenografia stworzyła wspaniały klimat harmonizujący z charakterem całej uroczystości. Podczas spotkania odbyła się także prezentacja i kiermasz publikacji OFICYNY WYDAWNICZEJ „IMPULS” Z KRAKOWA


Z okazji jubileuszu zespół pracowników (zdj.1.) opublikował monografię placówki, w której prezentuje jej historię, rozwój działalności, zmiany organizacyjne oraz osiągnięcia. Publikacja zawiera informacje o zakresie usług i zbiorach biblioteki, omawia działalność informacyjno – bibliograficzną, przedstawia warsztat informacyjny placówki i formy współpracy ze środowiskiem lokalnym, upowszechnia zakres, zasięg i formy pracy biblioteki na rzecz lokalnego środowiska oświatowego.W swojej 55 – letniej tradycji Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu dopracowała się pokaźnych zbiorów, rozbudowanych katalogów, wspaniałej kartoteki bibliograficznej, to także czas wielu zmian kadrowych, lokalowych, technologicznych i ciągłego rozwoju placówki. Na przestrzeni tych lat doczekaliśmy się zbiorów liczących ponad 47 tys. woluminów, ponad 60 tytułów czasopism w bieżącej prenumeracie oraz skomputeryzowanej bazy katalogowej.


Życzymy mieszkańcom Raciborza, aby biblioteka pedagogiczna rozwijała się i mogła wypełniać swoje zadania na miarę oczekiwań raciborskiego środowiska oświatowego, a oferta naszej biblioteki była coraz bogatsza i zaspokajała wszystkie potrzeby czytelnicze i informacyjne.

- reklama -

48 KOMENTARZE

 1. i ze to jest własnie cała polska ten lekarz maza duzo w dupie ze tak powiem za przeproszeniem powinni takiego chama zwolnic. ja to bym takiego cwaniaka lutną w pysk ze by sie nogami zakrrył i z prędkością światła zają sią sprawą . jegnym słowem cham ! poizdrawiam Jarek

 2. Amulatorium w naszym Szpitalu jest od załatwiania nagłych zachorowań (i to tylko tych które zagrażaja życiu!!!) oraz urazów doznanych w danym dniu. Tak jest skonstruowany kontrakt z Funduszem. Za inne sprawy w Ambulatorium Fundusz nie płaci. Paznakiec wrastający nie jest ani nagłym zachorowaniem ani wypadkiem czy urazem więc odmowa zaopatrzenia tego przypadku była uzasadniona. Takie są realia kontraktu z Funduszem. W związku z tym skarga nie do Szpitala ale do Funduszu. Pozdrawiam

 3. Czy kontrakt z Funduszem jest też na kulturę osobistą? Tot, nie raz spotkałem sie z niewiedza i niekompetencja lekarza, nie mówiąc o chamstwie jak u Daniela. Nie mam obowiazku byc alfą i omegą, a lekarz winien mi wyjaśnić.

 4. Panie tot bzdury piszesz co ma piernik do wiatraka lekarz dyzurujacy czy na pogotowiu czy w przychodni całodobowej powinien udzielic porady lub grzecznie wytłumaczyc pacjentowi a nie go lekcewarzyc,dyrekcja szpitala powinna go ukarac i to wszystko,a ci pielęgnarzy co tam pracują są hoho szkoda słów.

 5. Mam wrażenie, że na tym forum zaczynają się bronić sami lekarze pod różnymi pseudonimami. Te wasze teksty znam bardzo dobrze, szanowni rzeźnicy (nie obrażając tych prawdziwych)i pare rzeczy już w waszym wydaniu widziałem. O te pare za dużo… Jak sie nie podoba, to wynocha!!! Ale gdzie by wam było tak dobrze, jak w Raciborzu, nie?

 6. Ryba psuje się od głowy. Jak może być inaczej gdy przykładem arogancji swieci dyrektor K. ze swoimi przy*sami zastępcami,odpowiedni brak kultury idzie w parze z brakiem odpowiedniego wykształcenia,zostali dyrektorami bo są członkami układu politycznego w mieście, dyletanctwo przywiezione w teczce i posadzone na stołkach – jak za dawnych komunistycznych czasów.Wstyd i hańba panowie dyrektorzy!

 7. ostatnimi czasy lekarze swoim chamskim zachowaniem przekraczają wszelkie granice,ale czy to powód do napisania artykułu?swoją drogą w jakim wieku jest Danielek?może to Daniela(na co wskazuje opisana wrażliwość poszkodowanego/-j pacjenta/-ki)?to przerażające co musiała poczuć matka Danielka,będąc z nim w szpitalu.DANIELKU NIE MARTW SIĘ JESTEŚMY Z TOBĄ!swoją drogą mój znajomy był kilka dni temu z kozą w nosie na pogotowiu.Wspomniał o aroganckim lekarzu i podobnie jak Danielek K. odszedł z kwitkiem

 8. łatwo jest odwracać kota ogonem i z niekompetentnego lekarza robić walczącego o prestiż szpitala. Problem niekompetentnych lekarzy jest powazny, pacjent to nie klient sklepu spożywczego. Tak poważną sprawę ignoruje się już dawno.Czemu pacjenci nie zastrajkują? Chyba powinni, tylkogdyby mieli wyjscie?

 9. takiego komentarza jaki napisał ab dawno nie czytałem jeżli do lekarza zgłasza się chory to ma prawo być zbadany w przypadku gdy dana choroba nie zagraża życiu wytłumaczyć pacjentowi gdzie ma się zgłosić do lekarza oraz ulżyć w bólu a NIGDY NIE WYŚMIEWAĆ Z CHOREGO GDZIE PRZYSIĘGA HIPOKRATESA nie szkodzić a pomagać (chyba że teraz jest przysięga hipokryzjii)

 10. sadze,ze autor byl swiadkiem calego zdarzenia, ba jesli nie jego uczestnikiem… do sylwestra49: pacjent zglosil sie na pogotowie z wrastajacym w palec paznokciem,a na pogotowiu przyjmuje sie pacjentow, ktorych uszczerbek na zdrowiu moze byc zagrozeniem dla zycia(a nie sadze zeby paznokiec mogl wrosnac w noge w ciagu jednej nocy)- lekarz nie mial obowiazku rozpatrywac tego przypadku, a swoja droba gdzie jest napisane w artykule,ze lekarz sie nasmiewal z pacjenta?tam jest napisane,ze komentowal

 11. Wiem o kogo chodzi w tym komentarzu. jestem sasiadką pani danuty K. Nie dziwięe się że lekarz tak potraktował tych meneli. Ta pani jest zawsze podchmielona a synek danielek jest chamem. jeżdi aiutem z jednych raciborskich piekarni i widzęe jak się odnosi do przechodniów,kierowców.Uwierzcie,to rodzinka patologiczna!!

 12. kśiężna diano a więc nie masz racji gdyż lekarz jest zobowiązany do pomocy każdemu człowiekoei i nie ważne z jakiej rodziny pochodzi , jaki ma kolor skóry itp. jest lekarzem , na dyżur i za to mu płacą by pomógł choremu nieważne z jakim schorzeniem przyjdezie a jeżeli to nie jgo profesja to mógł wezwać chirurga bo też mają dyżury na swoich oddziałach. Uważam ze powinien zostać ukarany za nie udzielenie jakiejkolwiek , minimalnej pomocy!!!!!

 13. lekarz za nocną- 12 godz zmianę kasuje 300zł w tym 8 godzin przespi a jak się go przebudzi ( szanownego pana ) to najpiewr zjeb dostaje pielęgniarka potem pacjent , lekarz coś burknie nie zaglądając na ranę i idzie dalej spać mówiąc ” proszę mnie nie budzić do pierdoł!!!”

 14. Szanowny Panie Danielu a może Pan oczekiwał,że lekarz pełniacy dyżur przeprowadzi zabieg. Poinformował Pana i sierował do Poradni. To Pana niemadre podejscie do dbania o swoje zdrowie, paznokc nie wrósł przez 1 dzień.Pani Danuta- opiekuńcza matka Pana Daniela także nie zauważyła wcześniej wrastajacego paznokcia w paluch.Teza ma pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.

 15. Też miałam przeprawę na pogotowiu. w sobotę poważnie sie rozchorowałam-niestety mimo pomocy lekarza z przychodni całodobowej mój stan się pogarszał. Gdy zawioziono mnie na pogotowie (maiłam gorączkę ponad 39 i traciłam przytomnośc z bólu)odmówiono mi pomocy, bo dość ostrej kłótni z wielką łaska zjawił się lekarz i zaczął krzyczeć, że jemu nikt za to nie płaci. W efekcie do domu wróciłam dopiero po 5 godz, bo okazało się, że jednak nie byłam przewrażliwiona na swoim punkcie. Tak nas traktują….

 16. Żałosne jest, gdy chamstwo przemawia ze strony lekarza… Tak samo gdy ze strony anonimowego pacjenta. Tacy mądrzy jesteście? Powiedzieliście to co tu piszecie swojemu lekarzowi w twarz? Ilu z was? Możecie to w każdej chwili zrobić! Krytyka – tak. Chamstwo – nie.

 17. Trzebaby było społecznej solidarności , żeby oduczyć tych złodzieji brania łapówek ( lekarzy ) a dla panów i pań lekarzy więcej taktu , mądrości i powrotu na studia żeby postudiować etykę zawodową lekarza. Niezłe z was chamy.

 18. W całym wątku przeczytałem dwie wypowiedzi, z których jedna jest intersująca i prawdopodobnie PRAWDZIWA (dziękuję „MARYSIU”), a druga budzi szacunek i respekt (dzięki „Tomaszu”). Na resztę szkoda słów…

 19. No……. tak……. paznokiec wrastał się więcej niż jeden dzień-mówia krytycy A mamie która przyjechala do porodu .to…. co pwiecie????????????????? Ja wam powiem.PALANTY!!!!!!!!!

 20. wg.Mnie nalezy sie cieszyc ,ze byl w ogole jakis „”lekarz””…bo na dyżurze wieczorem i w dni wolne okulisty wcale nie ma….Wysyłaja do Rybnika.bo tam sa lekarze z kulturą????????????? Po co sztresowac pacjentow???

 21. do Tomka – nie porównuj chamstwa i krytyki-anonimowa jestem tutaj, a lekarz co o jego etyce i podejsciu do pacjenta sądzę dowiedział się jak tylko moj stan mi na to pozwolił; zresztą mój mąż słów krytyki też mu nie zaoszczędził. Nie byliśmy dla lekarza anonimowi… ale nie przejął się tym. Za to pijaka przyprowadzonego przez policję przyjął bez gadania…

 22. do munii – O co ci chodzi z „nie porównuj chamstwa i krytyki”?? Przecież rozdzieliłem chamstwo od krytyki… Nie zauważyłaś? Więc żeby było jasne – Twój komentarz jest dla mnie wartościowy i nie ma nic wspólnego z chamstwem bijącym z niektórych sąsiednich. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

 23. jak nazwać lekarza który nie chcę(nie potrafi)uszanować pacjenta gdy jest pytany dlaczego ma gorszą pamieć ma kłopoty rozpoznać znajomych odpowiada że to normalme i ma prawo zapominać przy tej chorobię(zaniki korowe mózgu niewydolność krążeniowa w mózgu)a nie wyjaśni dlaczego tak się dzieję i czym to grozi choremu

 24. Klasyczny przykład zaniedbania ze strony pacjenta i jak najbardziej prawidłowe postępowanie lekarza. Paznokieć nie wrasta w ciągu kilku godzin to trwa sporo czasu i jeśli się to zaniedba konsekwencje są przykre. A pretensje jak zwykle do słuyżby zdrowia bo to w końcu przez lekarza ów nieszczęsny paznokieć wrósł… Następnym razem jeśli wrośnie komuś z was paznokieć lub zdarzy się cokolwiek równie „poważnego” proponuję wezwać karetkę najlepiej reanimacyjną albo śmigłowiec…

 25. Dyrektor raciborskiego szpitala to prostak i arogant i nie dziwię się , że jego podwłani są tacy sami dlatego od dawna już leczę się w Rybniku i wszystkim chorym to polecam, w Racku to jest poprostu umieralnia!

 26. haha! i oni chcą podwyżek? wolne żarty! a tak przy okazji, pytanie do autora artykułu, gdzie tak ładnie nauczyli pana/panią po polskiemu pisać, żeby w oficjalnym tekście pisać „wrastał się boleśnie paznokieć w paluch”. co to za forma? jak można napisać PALUCH!? Co to za słownictwo? Paluchem to można sobie w d..pie grzebać albo w nosie! Daniel na pewno z „paluchem” do szpitala nie poszedł. jak już to z PALCEM!

 27. oko na duży palec u nogi mówi się paluch,jak chcesz pisać komentarze,poczytaj fachowej literatury,a taki paznokieć u nogi nie rośnie aż tak szybko żeby w porę tego nie zauważyć,zwykłe zanidbanie ze strony osoby lub opiekuna,wstyd to świadczy tylko jak zwracamy uwagę na higiene osobistą,proponuje kupić nożyczki i prawidłowo obcinac paznokcie pozdrawiam

 28. ,może lepiej, żeby tacy lekarzy wyjechali jak najszybciej do Irlandii, albo jeszcze dalej i zwolnili swoje etay ludziom, którzy kochają swój zawód i innych ludzi…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here