Niemiecko – Polski Dni w Powiecie Märkischer

Od 9 do 14 maja w Powiecie Märkischer odbywać się będą Niemiecko – Polskie Dni, czyli obchody 5 – lecia partnerstwa pomiędzy Powiatem Märkischer a Powiatem Raciborskim. Do Niemiec, oprócz oficjalnej delegacji władz samorządowych powiatu, wyjedzie też 40 – osobowa grupa mieszkańców, która reprezentować będzie ziemię raciborską na niemiecko – polskich warsztatach tematycznych, a także przedstawiciele lokalnych mediów. W tym roku mija 5 lat od podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy Powiatem Raciborskim a niemieckim Powiatem Märkischer. Dokument podpisany został 28 czerwca 2001 roku w Lüdenscheid, zaś 21 września 2001 roku został ratyfikowany w powiecie raciborskim. Warto dodać, że Powiat Märkischer był pierwszy oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego. Nawiązanie kontaktów partnerskich z Powiatem Märkischer możliwe było dzięki zawartemu w roku 2000 porozumieniu pomiędzy Województwem Śląskim a Północną Nadrenią Westfalią w Niemczech, gdzie znajduje się Powiat Märkischer. Dokument był zarazem "przepustką" dla powstałych w styczniu 1999 roku nowych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce (powiatów) do zawierania umów partnerskich z niemieckimi samorządami. W roku 2004 współpraca ta została rozszerzona o walijskie Hrabstwo Wrexham (wieloletni partner zagraniczny Powiatu Märkischer), tworząc tym samym trójstronny układ partnerski wraz z Powiatem Raciborskim.

W ramach obchodów 5 – lecia partnerstwa Powiatu Märkischer i Powiatu Raciborskiego, w dniach od 9 do 14 maja br. w Powiecie Märkischer odbywać się będą Niemiecko-Polskie Dni. Wezmą w nich udział przedstawiciele powiatu raciborskiego, jak również Hrabstwa Wrexham.

Z oficjalną wizytą partnerską do Märkischer udadzą się: Starosta Raciborski Jerzy Wziontek, Wicestarosta Adam Hajduk, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Głowski, członkowie Zarządu Powiatu – Andrzej Chrobocze, Klaudiusz Mucha i Leonard Malcharczyk, a także radni – Wilhelm Wolnik (Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu), Brygida Abrahamczyk i Krystyna Słotwińska. Oficjalna delegacja weźmie udział w imprezie rozpoczynającej i kończącej Niemiecko – Polskie Dni w Powiecie Märkischer.
Obchody rozpoczną się 9 maja uroczystym spotkaniem partnerów. Spotkanie inaugurujące obchody połączone będzie z Forum Gospodarczym, podczas którego zaprezentowane zostaną doświadczenia ze współpracy znanych niemieckich firm z polskim sektorem gospodarczym. Podczas kolejnych dni zaplanowane wiele rozmów poświęconych podsumowaniu dotychczasowej współpracy partnerskiej i planom na kolejne lata. Zaplanowano też wizyty w niemieckich zakładach pracy.

W obchodach 5 – lecia partnerstwa udział weźmie również 40 – osobowa grupa mieszkańców powiatu raciborskiego, która reprezentować będzie ziemię raciborską na niemiecko – polskich warsztatach tematycznych – muzycznych, tanecznych, kulinarnych, filmowych. Efekty tej współpracy zaprezentowane zostaną 13 maja podczas imprezy kończącej obchody jubileuszu 5 – lecia partnerstwa w Powiecie Märksicher.

Razem z oficjalną delegacją i z mieszkańcami powiatu raciborskiego do Powiatu Märksicher wyjedzie także grupa przedstawicieli lokalnych mediów. Dziennikarze Raciborskiego Portalu Internetowego, Raciborskiej Telewizji Kablowej, Radia Vanessa, Tygodnika "Nowiny Raciborskie" gościć będą w niemieckich redakcjach prasy, radia i telewizji, uczestniczyć też będą we wspólnych warsztatach dziennikarskich.

Powiat Märkischer ma wiele wspólnego z Powiatem Raciborskim. Jest to region przemysłowy, a także posiadający bogate dziedzictwo kulturowe. Współpraca samorządów opiera się głównie na wymianie kulturowej i szkolnej, w planach jest też współpraca o charakterze gospodarczym. Dotychczasowe efekty tego partnerstwa to m.in. wymiana młodzieżowa (udział w projekcie "Impresje wielkanocno – wiosenne" w imprezach kulturalnych i sportowych), pomoc dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu i DPS Św. Notburgi w Raciborzu (Powiat Märkischer przekazał dwie karetki pogotowia oraz odzież dla mieszkańców DPS), czy też wspólne imprezy w ramach obchodów Roku Polsko – Niemieckiego.

Obchody 5 – lecia partnerstwa z Powiatem Märksicher odbędą się w powiecie raciborskim na przełomie lipca i sierpnia oraz sierpnia i września tego roku.

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here