Światowy Dzień Krwiodawcy; podziękowania dla szkół

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Krwiodawcy raciborskie Centrum Krwiodawstwa zadedykowało przede wszystkim tym osobom, z którymi współpracuje w zakresie krzewienia idei honorowego dawstwa krwi wśród młodzieży. Dziś zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami szkół z terenu działalności Centrum, na którym wręczono podziękowania oraz wyróżnienia. Już od kilku lat również w Polsce 14 czerwca obchodzi się przypadający Światowy Dzień Krwiodawcy. W naszym kraju jest on uzupełnieniem istniejących już i obchodzonych co roku w listopadzie Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Krwiodawcy raciborskie Centrum Krwiodawstwa zadedykowało przede wszystkim tym osobom, z którymi współpracuje w zakresie krzewienia idei honorowego dawstwa krwi wśród młodzieży. Dziś organizowane zostało spotkanie z przedstawicielami szkół z terenu działalności Centrum, na którym wręczono podziękowania oraz wyróżnienia.

Cały świat 14 czerwca dostrzega dawców krwi – ludzi, którzy dobrowolnie dzielą się cząstką siebie z drugim, bezimiennym człowiekiem, nie licząc na zapłatę, nie oczekując nawet podziękowania. Jakże to piękna i humanitarna postawa. Pragnę w tym dniu w imieniu własnym, pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, a nade wszystko tych, którym ta bezcenna kropla krwi przywróciła zdrowie a czasem nawet życie gorąco podziękować – dziękowała prezes Centrum Maria Wiecha.Nasza młodzież chętnie decyduje się na oddanie krwi zdając sobie sprawę z tego, jak ważny to dar. Tego typu inicjatywy uwrażliwiają młodzież i myślę, że większość z tych, którzy w tak młodym wieku decydują się na oddanie krwi chętnie będzie to robić także w dorosłym życiu – mówi, obecna na dzisiejszym spotkaniu, Janina Wystub z I LO – Chętnych jest wielu, ale niejednokrotnie się zdarza, że badanie krwi wykrywa jakieś nieprawidłowości i mobilizuje do podjęcia leczenia.

W przedsięwzięciu chętnie udział bierze także II LO. Akcję posiłkowało już dwukrotnie – za każdym razem udało się zebrać ponad 30 litrów krwi. Na miejscu, w szkole organizujemy odpowiednie warunki umożliwiające przeprowadzenie akcji, by młodzież nie musiała się udawać do Krwiodawstwa. Bardzo chętnie deklarują swój udział, ale niestety w trakcie badań część, z różnych powodów, musi zostać wyeliminowana. Krew oddają także nasi nauczyciele, dając dobry przykład swoim wychowankom – komentuje Leszek Wyrzykowski, dyrektor II LO.

Warto dodać, że w tegorocznym Ogólnopolskim Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych w Honorowym Krwiodawstwie, Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, który chętnie współpracuje z raciborskim Centrum, zdobył drugie miejsce w skali kraju, natomiast w roku ubiegłym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr II w Rydułtowach zajął miejsce pierwsze.

/SaM/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here