Szlachetne zdrowie na dniach promocji

Dzisiaj w naszym szpitalu rejonowym mieszkańcy miasta mogli skorzystać z bezpłatnych badań, porad lekarzy i poradnictwa przedstawicieli firm kosmetycznych, medycznych i promujących zdrowie.
„Szlachetne zdrowie


nikt się nie dowie,


jako smakujesz,


aż się zepsujesz”


pisał Jan Kochanowski. I dlatego wszyscy, którzy cenią sobie zdrowie i zauważają jego bezcenną wartość, profilaktycznie, udali się dzisiaj na wykłady i bezpłatne badania do szpitala, gdzie rozpoczęły się Raciborskie Dni Promocji Zdrowia.Tuż przy wejściu wchodzących witały pielęgniarki oferujące pomiar ciśnienia tętniczego. Dalej, w holu, stoiska rozstawiły firmy kosmetyczne, medyczne oraz promujące zdrowie i zdrowy styl życia.


Przedstawicielka centrum promocji zdrowia i zdrowego stylu życia opowiadała o zdrowym odżywianiu, o tym, jak regulować wagę.

Popularnością cieszy się badanie pomiaru tkanki tłuszczowej przeprowadzane naszą metodą. W pierwszym dniu z naszej oferty skorzystało 35 osób. Badani chcą wiedzieć, ile mogą schudnąć; są tacy, którzy pytają jak przytyć.
Placówkę w Raciborzu wśród innych działających w okręgu wyróżnia to, że potrafi zorganizować personel, zaplanować akcję i skutecznie ją przeprowadzić – ocenia jeden z przedstawicieli wystawiających ofertę firmy.
Przy organizacji i przeprowadzeniu imprezy pielęgniarki pracują społecznie. Towarzystwo zrzesza pielęgniarki, które potrafią wiele zrobić dla pacjentów. W punktach promocji zdrowia spotykamy się po swoich godzinach pracy. To jest nasza praca społeczna na rzecz pacjenta – podpowiada siostra Irenka. Jako organizatorki wkładamy  tu swoją pracę.Zadanie to nie należało do najłatwiejszych – podsumowuje przygotowania do otwarcia  Raciborskich Dni Promocji Zdrowia przewodnicząca raciborskiego koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Krystyna Klimaszewska. Najpierw trzeba było przygotować się do udziału w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Raciborza w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki. Wygrany konkurs na realizację zadania stwarza możliwości pozyskania środków na sfinansowanie przedsięwzięcia. Dzięki temu każdego dnia 40 pacjentów może uzyskać bezpłatne badania, np. dzisiaj morfolgia,badanie cukru we krwi,profil lipidowy(HDL, LDH,Trójglicerydy), badanie hormonów tarczycy T3,T4. Było tak dużo chętnych do badań, że przekroczyliśmy ustalone limity. To świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu  środowiska na badania profilaktyczne i dlatego będziemy się starać, by w przyszłym roku pozyskać więcej funduszy na więcej badań.


 


Mam nadzieję – dodaje pielęgniarka Aniela Miketta, że takie akcje jak ta podniosą zaufanie pacjentów do personelu pielęgniarskiego.Ludzie tu przychodzący nastawieni są na rozmowę o profilaktyce i my pielęgniarki chętnie z nimi o tym rozmawiamy, bo od profilaktyki zaczyna się dbanie o zdrowie.
Tematyka wykładów dotyczy chorób cywilizacyjnych, a więc przede wszystkim nowotwory, najczęstsze rak prostaty i szyjki macicy oraz kardiologia, choroby serca i układu krążenia.


 


Doktor Elżbieta Krysińska – Naumowicz udzielała porad w zakresie chorób kardiologicznych.


Badania układu krążenia należy cyklicznie powtarzać– zaprasza pielęgniarka Teresa Meissner.


  Ponad 60 osób skonsultował doktor Piotr Seemann specjalista reumatologii i rehabilitacji medycznej. Doktor  zdiagnozował 11 przypadków koniecznych do natychmiastowej rehabilitacji i konsultacji w kierunku osteoporozy. To niepokojący wynik – mówi doktor Seemann – daje się zauważyć brak poradni leczenia osteoporozy i poradnictwa w kierunku rehabilitacji. Tak duży szpital jak ten w Raciborzu powinien mieć takie poradnie – podkreśla.


 


Targi zdrowia będą trwały do piątku. Każdego dnia odbywają się wykłady, 40 pierwszych słuchaczy ma zagwarantowane bezpłatne badania.


Zobacz harmonogram.


/BSp/


- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Mnie to już nie dziwi. Przypomnijcie sobie jakimi ludźmi Markowiak się otacza(ł): Adam Dzyndra wiceprezydent za czasów prezydentury Markowiaka przyłapany na tym jak „zapomniał zapłacić” w jednym z rybnickich hipermarketów za listwy progowe do auta i za napoje energetyzujące. Maria Wiecha „święta krowa” na kilku etatach w mieście, o której Markowiak napisał iż cec*e ją „być niż mieć” aż wreszcie przesadziła z tym „być” i teraz jej kreatywna księgowość „być” w sądzie. Henryk Kretek asystent …

  2. …posła Markowiaka poprzez którego poseł rządzi(ł) lokalną platformą (chociaż oficjalnie twierdzi, że się nie miesza i nie ingeruje). Ludzie popatrzcie kto nami(Raciborzem) rządził i nadal pcha się do sterów. SZEMRAWE TOWARZYSTWO Z JEGO WYSOKOŚCIĄ POSŁEM NA CZELE. Panie Markowiak nic tylko pogratulowac panu takich znajomych i tupetu by dalej ich promować i wpychać na siłę na stołki (vide Wiecha).

  3. moze Markowiak nie jest najlepszy, sadze ze tutaj jednak najbardziej chodzi o to ze mu poprostu zazdroscicie- gdyby nic nie robil nie dostałby tylu glosów go na II KADENCJE, kieruje wami zawiść , zazdrość bo sami jestescie nieudacznikami i nic jeszcze dla nikogo nie zrobiliście

  4. Jesteś niezadowolona i najwidoczniej niedoinformowana. a zgadnij kto miał pozycję nr1 na liście wyborczej a potem uruchom procesy myślowe to będziesz wiedziała jakim sposobem ten ktoś dostał się do parlamentu (nawet się zbytnio nie starał- totalny brak programu i hasła wyborczego na afiszach) a reszta kandydatów z listy „pocisła” Markowiaka do przodu.

  5. Czy zastanawialiście się drodzy forumowicze dlaczego prokuratura w Gliwicach nadzoruje to śledztwo? Sprawe prowadzą raciborscy sledczy. Czyżby ktoś miał znajomych w Gliwicach?

  6. niech ten redaktor beznadziejnych NOWIN zajmie sie np.informacjami dla ludzi co dobrego robi poseł Markowiak , czy napisze o meandrach , ale jemu chyba od tej książki kucharskiej m ozg się zagotował i pisze same wypociny, pomówienia , donosy od wyżuconych szpicli, te gazete można jedynie używac w kiblu.

  7. Słuchajcie, odpuScie sobie facia, on najpierw sobie umyslił ze jest biznesmen, potem że polityk, a teraz , że Swięty Jerzy i walczy z modną wersją smoka – UKŁADEM. W psychiatrii to się nawt jakoś nazywa.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here