Miejskie Centrum Informacji Twoim przewodnikiem po Raciborzu

Dzięki staraniom Miejskiego Centrum Informacji już dziś na raciborskim Rynku zamontowany zostanie tzw. hot spot – publicznie dostępny access point, który zapewni bezpłatny dostęp do Internetu. MCI poza inicjowaniem oraz prowadzeniem kontaktów krajowych i zagranicznych Miasta Racibórz, zajmuje się prowadzeniem Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości z ukierunkowaniem na promocję gospodarczą oraz koordynacją udziału Gminy w organizacji prac społecznie użytecznych. Zaś od stycznia 2005 roku prowadzi również Punkt Informacji Turystycznej oraz realizuje działania w zakresie promocji.

Centrum stworzyło i na bieżąco aktualizuje turystyczną bazę teleadresową dotycząca miasta. Ponadto zostały utworzone 4 wersje językowe oficjalnej strony internetowej Urzędu www.raciborz.pl, na co Centrum pozyskało dofinansowanie zewnętrzne w ramach Programu PHARE CBC.

W MCI została stworzona ogólnodostępna biblioteczka z publikacjami książkowymi o historii Raciborza i jego atrakcjach, a także „Kącik Miast Partnerskich”, w którym udostępniane są informacje o historii i atrakcjach miast partnerskich Raciborza.

Wśród materiałów informacyjnych znaleźć można publikację „Trasy spacerowe” wraz z opisem najciekawszych miejsc w mieście, a w najbliższym czasie udostępniony będzie plan miasta (reedycja wraz z aktualizacją terenową).


Ogólnodostępna biblioteczka z informacjami o Raciborzu


MCI udostępnia turystom – kolekcjonerom ozdobny stempel z napisem „Racibórz miasto o bogatych tradycjach historycznych”. To właśnie również za sprawą Centrum Racibórz doczekał się swojej maskotki – w zeszłym roku przeprowadzono konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na wizerunek oficjalnej maskotki miasta, nawiązującej do tradycji i legend Raciborza. Wkrótce wydana zostanie także książeczka dla dzieci o przygodach Raciborka w 4 wersjach językowych. Oficjalna prezentacja maskotki nastąpi 20 sierpnia, podczas Memoriału im. mł.kpt.A.Kaczyny i dh.A.Malinowskiego.


 
Miejskie Centrum Informacji mieści się przy ulicy Długiej w Raciborzu


Miejskie Centrum Informacji realizuje obecnie kilka projektów. Jednym z nich jest projekt p.n. „Promocja turystyki w miastach partnerskich Opava i Racibórz”, na który z Inicjatywy Wspólnotowej INTERRREG IIIA Czechy – Polska miasto otrzymało ponad 22 tysiące złotych dofinansowania. Projekt zakłada wydanie kilku tysięcy egzemplarzy folderów promujących miasto. Folder będzie miał za zadanie prezentacje walorów historycznych miasta, nagłośnienie stałych imprez organizowanych na terenie Raciborza oraz przybliżenie życia codziennego jego mieszkańców. Publikacja wydana będzie w 4 językach: polskim, czeskim, niemieckim oraz angielskim. Drugim etapem projektu będzie wykonanie zdjęć panoramicznych Raciborza i Opavy. Zdjęcia zostaną umieszczone na stronie raciborskiego magistratu, Fotografie pokażą całą przestrzeń miejską oraz obiekty architektoniczne w sposób, który pozwoli internaucie nie wychodząc z domu zwiedzić wybrane miejsce.Tablica informacyjna zlokalizowana tuż przy budynku MCI


Centrum w najbliższych miesiącach planuje kompletną przebudowę swojej strony internetowej. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy na stworzenie strony internetowej, w czasach kiedy funkcjonowało Gminne Centrum Informacji ukierunkowane na aktywizacje osób bezrobotnych, zobowiązuje nas do utrzymania strony w niezmienionej formie do listopada br. Po tym czasie nastąpi przebudowa i dostosowanie do potrzeb turystów – tłumaczy kierownik Centrum Magdalena Czech – Majer.W dniach kiedy MCI jest nieczynne, turyści mogą skorzystać z tablicy informacyjnej zlokalizowanej tuż przy budynku. Można na niej znaleźć plan Miasta z zaznaczonymi obiektami, które warto zwiedzić wraz z krótką notką historyczną, umiejscowione zostały również hotele i miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne, apteki, stacje benzynowe, bankomaty. Jednym słowem – wszystko to, czego turysta może potrzebować. Ale to nie wszystko. By umożliwić dostęp do informacji zarówno mieszkańcom jak i turystom, przez całą dobę przed MCI w najbliższym czasie zamontowany zostanie nowoczesny infomat.

Praca i starania MCI nie pozostają niezauważalne. Polska Agencja Rozwoju Turystyki uznała raciborskie Centrum za jedną z sześciu wzorcowych placówek informacji turystycznej w województwie śląskim.


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here