Paszporty jednak w Raciborzu

Mieszkańcy naszego powiatu nadal będą mogli załatwić sprawy paszportowe w raciborskim starostwie. Po analizie ilości przyjętych w latach ubiegłych wniosków paszportowych zdecydowano o otwarciu w województwie śląskim 17 terenów punktów paszportowych. Jeden z nich będzie się mieścił w Raciborzu.Tymczasem w Rybniku powstanie 1 z 7 terenowych delegatur paszportowych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oznacza to, że mieszkańcy powiatu raciborskiego będą mogli w Raciborzu złożyć wniosek o wydanie paszportu, ale po odbiór dokumentu będą musieli udać się osobiście do Rybnika.

W całym kraju wdrażany jest nowy system paszportów biometrycznych, a specjalne wymogi techniczne przy wydawaniu nowych dokumentów uniemożliwiają utrzymanie dotychczasowych 78 punktów paszportowych w województwie śląskim. 30 czerwca wojewoda śląski wypowiedział Starostwu Powiatowemu w Raciborzu porozumienie w sprawie przyjmowania w Raciborzu wniosków paszportowych i wydawania paszportów z dniem 28 sierpnia. Takiej decyzji sprzeciwili się samorządowcy z terenu powiatu raciborskiego, jak i mieszkańcy. Starosta Raciborski Jerzy Wziontek wysłał protest w tej sprawie do Premiera RP, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz do wojewody śląskiego. Protest wystosował też Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, który uznał, że "pozbawienie mieszkańców powiatu raciborskiego możliwości załatwiania spraw paszportowych w siedzibie Starostwa Powiatowego nie ma nic wspólnego z ideą taniego państwa, a powoduje jedynie utrudnienia dla 113 tys. mieszkańców".

Po wnikliwej analizie ilości przyjętych wniosków paszportowych w latach ubiegłych oraz ilości mieszkańców danego terenu, a także biorąc pod uwagę odległości pomiędzy wytypowanymi terenowymi punktami paszportowymi oraz możliwości dojazdu do nich, ostatecznie zdecydowano o możliwości otwarcia w województwie śląskim dodatkowych terenowych punktów paszportowych.
Tylko w roku 2005 punkt przyjmowania wniosków paszportowych i wydawania paszportów przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu przyjął 3.320 wniosków o wydanie paszportu, a w okresie od stycznia do czerwca 2006 roku przyjęło takich wniosków już 2.244. Dla porównania w roku 2002 w Raciborzu wnioski o wydanie paszportu złożyło 5.996 osób. Widoczna w ostatnich latach tendencja spadkowa związana jest jednak z okresem ważności dokumentów paszportowych – komentuje Mirosław Lenk, sekretarz starostwa.

Jak poinformował Wicewojewoda Śląski Wiesław Maśka, w terenowych punktach paszportowych będą jedynie przyjmowane wnioski paszportowe, a same dokumenty paszportowe wydawane będą tylko w 7 terenowych delegaturach paszportowych. Dla mieszkańców powiatu raciborskiego oznacza to, że będą mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu w Starostwie Powiatowym w Raciborzu przy Pl. Okrzei 4a, zaś dokument będą musieli odebrać osobiście w Terenowym Delegaturze Paszportowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Rybniku przy ul. 3 Maja 31.

Pomimo, że paszporty są zadaniem rządu, samorządy powiatu raciborskiego deklarują własne zaangażowanie finansowe w postaci kosztów utrzymania biura. Śląski Urząd Wojewódzki zapewni niezbędny sprzęt do przyjmowania wniosków paszportowych, usługi serwisowe oraz pomoc merytoryczną i szkoleniową. My z kolei deklarujemy obsadę etatową, lokal oraz utrzymanie łącza internetowego niezbędnego do funkcjonowania systemu wydawania paszportów – informuje Mirosław Lenk.

/SaM/

Czytaj także Starostwo protestuje przeciwko zlikwidowaniu w Raciborzu punktu paszportowego .

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Tytuł jest nieprawdą, gdyż paszporty odbierać będziemy w Rybniku. I tak naprawde powinien brzmieć – paszporty jednak w Rybniku, wnioski w Raciborzu.Czyżby jakaś propaganda?

  2. Tak jak już pisałem w innym wątku na ten temat. Po co komuś paszport, jak raz na 10 lat nie może ruszyć tyłka do miasta odległego o 25km 🙂

  3. „Czyli sukces polowiczny” W innych miastach regionu nawet takigo sukcesu nie odniesiono. Ludzie!!! Troche proporcji w narzekaniu. Skąd tyle frustracji??? Bez przesady!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here