Z Nędzy do Markowic kolejką turystyczną?

Zabytkowa kolejka wąskotorowa na ternie gminy Nędza jeszcze nie kursuje. Dziennik Zachodni zapytał o sprawę wójta, który zapewnił, że mimo przeszkód, kolejka wkrótce ruszy do Babic. Co z historycznym odcinkiem wąskotorówki na terenie Raciborza?

 


– Chcemy utworzyć tu również kawiarenkę oraz małe muzeum. Na piętrze przygotujemy jedno mieszkanie. Lokator mógłby jednocześnie pełnić funkcję gospodarza budynku – wójt Franciszek Marcol zapytany przez DZ mówi o niewielkim dworcu wąskotorwym. Stacja obecnie jest własnością PKP. – Występowaliśmy do PKP z propozycją przejęcia obiektu. Kolej chce nam przekazać trzy inne dworce, ale nie ten, na którym nam najbardziej zależy – żali się gazecie wójt Nędzy.


Wąskotorówka ma najprawdopodobniej od przyszłego roku kursować na trasie Sumina – Babice.


Przedwojenna trasa kolejki prowadziła od stacji Gliwice Trynek przez Rudy, potem Szymocice Wąskotorowe, Nędzę, Babice, Markowice, Oborę, Lukasynę do przystanku Racibórz Płonia. Odcinek do dawnej stacji Racibórz Markowice Wąskotorowy nadal istnieje i mógłby funkcjonować. Biegnie obok przystanku pasażerskiego w Markowicach, przecinając szosę. Jednak jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, władze Raciborza nie są zainteresowane rewitalizacją torowiska na terenie miasta. Czy historia lini wąskotorowej do Raciborza już się zakończyła?


/argent/- reklama -

7 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here