W magistracie o fali upałów

Tematowi aktualnej sytuacji w mieście oraz zagrożeniom związanym z trwającą falą upałów poświęcone było wczorajsze posiedzenie Gminnego Zespołu Reagowania, w którym udział wziął wiceprezydent Mirosław Szypowski a także powiatowy lekarz weterynarii oraz przedstawiciele straży pożarnej, sanepidu, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, straży miejskiej i Przedsiębiorstwa Komunalnego.Tak wysokich temperatur w Polsce nie notowano od dawna. W Warszawie lipiec jest nagorętszy od 1779 roku. Fala upałów to sygnał alarmowy dla wszyskich, którzy cierpią na choroby układu krążenia. Wysoka temperatura to także duże zagrożenie pożarowe, może dojść również do uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.

Jak poinformowała, na dzisiejszym posiedzeniu, raciborska straż pożarna w samym tylko lipcu do pożarów wyjeżdżała już 78 razy. Dla porównania, w roku ubiegłym – 24. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Ściółka leśna jest sucha jak papier. Straż zapewnia zapewnia, że z tymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi radzi sobie na bieżąco. Nie ma również problemu z dostępem do wody. Przekazano jednak prezydentowi problem braku odpowiedniego samochodu, który w razie potrzeby, posłużyłby do dostarczania mieszkańcom wody pitnej.


Sanepid nie odnotował pogorszenia się jakości wody spożywanej, natomiast alarmuje w kwestii stanu wód basenowych, w których ze względu na zbyt dużą eksploatację, obserwuje się wzrost poziomu szkodliwych drobnoustrojów. By temu zaradzić Stacja proponuje by na kąpieliskach wprowadzić limitowaną sprzedaż biletów wstępu. Poinformowano także, że, w związku z panującymi wysokimi temperaturami nie odnotowano zbiorowych zatruć; na bieżąco przeprowadzane są też kontrole przechowywania produktów spożywczych zgodnie z instrukcjami producentów.


 


Powiatowy lekarz weterynarii powiadomił, iż upały spowodowały większe padnięcia zwierząt w dużych hodowlach drobiu. Zagrożenie mogą stanowić także zwierzęta ginące na drogach, ale jak twierdzi lekarz, raciborskie schronisko dla zwierząt stara się panować nad sytuacją.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji uspokaja, że wody na pewno miastu nie zabraknie. Jedynym problemem mogłoby być wyłączenie z eksploatacji sieci znajdującej się przy ulicy Gamowskiej, która jest obecnie modernizowana.

Jak z upałami radzi sobie Przedsiębiorstwo Komunalne? Gdy temperatura powietrza przekracza 30 st.C przed południem na ulice Raciborza wyjeżdżają polewarki – twierdzi PK. Zrasza się miejskie skwery, jednak albo nie wszystkie, albo nie wystarczająco, bo np. w parku im. miasta Roth wiele z krzewów nie doczeka chyba już jesieni.Już od dziś nasz region czekają pogodowe zmiany. Przewiduje się opady deszczu, nawet gradu oraz gwałtowne burze.


/SaM/


- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Ja tylko raz widziałem polewaczkę na ulicach miasta (Opawska) a tak więcej nie widziałem – pewnie jeździ po ulicach edenu lub przed domami innych radnych i tam im zrasza jezdnię. I doczekaliśmy się wyników z sanepidu jakości wody w tej miejskiej puszce na śledzie jakim jest basen na Oborze. Przy tej ilości użytkowników na metr kwadratowy (rekord Ginesa) powstał nowy styl pływania „na stojąco”:))

  2. Do A-F. Szanowny Panie zmuszony jestem się z Panem nie zgodzić, gdyż polewaczki na mieście widoczne były częściej niż cytowany przez Pana „tylko raz” ponadto aluzja w kierunku naszych „bezradnych” – to tania zagrywka z Pańskiej strony. Natomiast w sprawie basenu zgadzam się z Panem jednomyślnie „puszka na śledzie”. Pozdrawiam.

  3. Pada i jest chodniej, ale to zasługa Rady Miasta – na specjalnie zwołanej sesji nasi dzielni radni (niektórzy wręcz odwołani z urlopów, boroczki) przyjęli specjalną uchwałę wstrzymującą upały do odwołania. Ponadto jako suplement przyjęto sugestię Rady Powiatu (co prawda z kwietnia ubiegłego roku, ale ważne są intencje, i nie warto zwracać uwagi na pojawiające się tu i ówdzie głosy zawistnych, jakoby miało to jakikolwiek związek ze zbliżającymi się wyborami) o zwiększenie o 250% ilości opadów.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here