Polka z Australii przywozi sztukę Aborygenów

W piątkowy wieczór 1 września odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aborygenów australijskich ze zbiorów Margo Birnberg. Polka mieszkająca w Melbourne w Australii zaprezentowała tego wieczora również swój tomik poezji.


Margo Birnberg urodziła się w Gliwicach. Przed emigracją na kontynent australijski przez kilka lat mieszkała w Raciborzu. Do Australii wyjechała w 1963 roku i tam odkryła swoją pasję podróży po australijskich pustyniach. Birnberg jest współautorką kilku pełnometrażowych filmów o piątym kontynencie. Podczas jednej z podróży, w 1974 roku na Pustyni Gibsona spotkała parę Aborygenów Yatungka i Warri z plemienia Mandjildjarra, żyjących tak jak ich przodkowie przed tysiącami lat. Birnberg i jej towarzysze podróży byli pierwszymi białymi ludźmi, których spotkali ci Aborygeni. To wydarzenie stało się inspiracją po pierwsze do bliższego poznania Aborygenów w ogóle, po drugie do twórczości poetyckiej. Właśnie podczas wernisażu odbył się wieczór promujący tomik wierszy autorstwa Birnberg pt. „Mapa wspomnień”.


Jak się okazuje, Racibórz jest pierwszym z czterech miast, w których będzie można zwiedzić tę ekspozycję. Wkrótce kolekcja pojedzie do Warszawy, Strasburga i Paryża.
Wystawa prezentowana będzie do 20 września 2006 r. w dni powszednie w godz. od 9.00 do 16.00 oraz w soboty i niedziele od 16.00 do 20.00 w sali kameralnej RDK, ul. Chopina 21.fot. B. Stachow i M. Fita
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here