Starosta rozdał swoje nagrody w dziedzinie kultury

5 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu odbyła się uroczystość Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego 2006/2007. Już po raz ósmy uroczystość stała się okazją do wręczenia nagród starosty w dziedzinie kultury.


Spośród 12 kandydatur wyłoniono trzech laureatów. Są nimi: Małgorzata Szczygielska – dyr. Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, Jerzy Dębina – artysta i współtwórca przedsięwzięć kulturalnych oraz Bernard Adamczyk – artysta-plastyk i nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach.

Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1999, a osoby pretendujące powinny wyróżniać się w swojej działalności kulturotwórczej w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Działania te powinny mieć zasięg ponadlokalny.

W tym roku nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury otrzymają: Małgorzata Szczygielska, Jerzy Dębina i Bernard Adamczyk. Dotychczas nagrodą starosty w dziedzinie kultury uhonorowani zostali: w 1999 roku – Jolanta Dzumyk, Justyna Bindacz i Jan Kluska; w 2000 roku – Ilona Świerczek, Aldona Krupa i Paweł Newerla; w 2001 roku – Magdalena Gogół-Peszke, ks. Hubert Mikołajeci dr Ryszard Kincel, w 2002 roku – Krystyna Kozłowska, Grażyna Tabor i Irena Hlubek, w 2003 roku – Maria Wojtczak z Zobolewiczów, ks. Jan Rosiek i Piotr Libera, w 2004 roku – Elżbieta Biskup, Bolesław Stachow, Barbara Kasza, dr Janusz Nowak i ks. Antoni Strzedulla oraz w roku 2005 – Teresa Okaj, dr Jan Duda oraz Blasius Hanczuch.


Nagrody w dziedzinie kultury wręczył uroczyście Jerzy Wziontek podczas Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego 2006/2007. Uroczystość była okazją do spotkania się animatorów kultury z terenu całego powiatu raciborskiego, którym Wziontek złożył podziękowania za ich codzienną pracę. W części artystycznej wystąpiły solistki zespołu wokalnego "Miraż" – Hanna Hołek, Klaudia Stabik i Sabina Galda, przy akompaniamencie Antoniego Kucznierza.


Małgorzata Szczygielska – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu (od roku 2000), laureatka "Złotej Superaty" (rok 2004) za realizowany wspólnie z Biblioteką Petra Bezruce w Opawie projektu "Bliżej siebie i książek – miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie". Jako dyrektor raciborskiej biblioteki, Małgorzata Szczygielska dba o właściwe miejsce biblioteki we wspólnej Europie, a to za sprawą realizowanych wspólnie z biblioteką w Opawie projektów współfinansowanych ze środków europejskich. Panią Małgorzatę Szczygielską cechuje profesjonalizm, zaangażowanie, wytrwałość, głęboka wiedza i krytyczny zmysł, a przede wszystkim twórcza energia, siła przedsięwzięć oraz świeżość i oryginalność pomysłów. Liczne i różnorakie przedsięwzięcia popularyzujące książkę i czytelnictwo, a inicjowane przez Małgorzatę Szczygielską, znalazły uznanie w kraju i poza jego granicami, ugruntowując tym samym pozycję Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu jako ambasadora kultury Śląska.Jerzy Dębina – od lat 70-tych XX wieku współtworzy przedsięwzięcia kulturalne i zdarzenia artystyczne nie tylko w rodzimym Raciborzu, ale również w skali krajowej. W trakcie swej zawodowej kariery artystycznej współpracował z najwybitniejszymi artystami w Polsce (m.in. z jazzmanem Helmutem Nadolskim, bluesmanem Ireneuszem Dudkiem, z reżyserem teatralnym Mikołajem Grabowskim, z reżyserem filmowym Januszem Zaorskim, aktorem Arturem Żmijewskim i kompozytorem Piotrem Mikołajczakiem), a także zagranicznymi (m.in. Allen Ginsberg – poeta amerykański). Jego działania artystyczne dostrzegli wydawcy "Encyklopedii Muzyki Popularnej" (tom "Blues w Polsce"). Pan Jerzy Dębina, wspólnie z Raciborskim Centrum Kultury, był inicjatorem m.in. projektów artystycznych pn. "Prowincja – matecznik słowa" i "Powrót do Prowincji"; w latach 2005 i 2006, przy wsparciu Unii Europejskiej, Jerzy Dębina realizował dwa projekty muzyczno-teatralne – "Polsko-Czeskie Warsztaty Artystyczne MUSIC ART 2005" i "Polsko-Czeskie Święto Młodych Dzierżysław 2005", w których uczestniczyło kilkanaście zespołów muzycznych i teatralnych z Raciborza, Kuźni Raciborskiej, Kietrza, Ostrawy, Opawy oraz z Wielkiej Brytanii. W roku 2004 na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku Jerzy Dębina otrzymał nagrodę za najlepsze teksty pio senek, które śpiewała, zdobywając II nagrodę, raciborzanka Ryszarda Widota. W tym roku Jerzy Dębina obchodzi 25-lecie zawodowej pracy artystycznej.


Bernard Adamczyk – artysta-plastyk, nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach. Bernard Adamczyk może się poszczycić dużym dorobkiem artystycznym oraz bogatym i różnorodnym zbiorem swoich prac, obejmującym rysunki, grafikę oraz obrazy olejne. Uczestniczył w wielu wystawach lokalnych i międzynarodowych; do najważniejszych imprez, w których uczestniczył, należą: Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim (2003 i 2005 r.) oraz Międzynarodowe Triennale Exlibrisu w Havirovie w Czechach (2002 i 2005 r.). Prace plastyczne artysty znajdują się w zbiorach Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury w czeskim Havirovie. Pan Bernard Adamczyk był również komisarzem międzynarodowych plenerów malarskich, m.in. "Jedność małych ojczyzn, jednością Unii Europejskiej", "Muzyczne pejzaże pogranicza polsko-czeskiego" i "Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko-czeskiego". Najnowszym wydarzeniem artystycznym w życiu artysty-plastyka jest wystawa jego malarstwa zatytułowana "Gmina Krzyżanowice w 40 odsłonach". Obecnie prace promujące Gminę Krzyżanowice i Powiat Raciborski prezentowane są w bytomskiej Galerii Sztuki "Od Nowa 2". Działalność artystyczna Bernarda Adamczyka to również praca z dziećmi i młodzieżą – prowadzi on zajęcia plastyczne.


 


/SaM/

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Pani szczygielska nawet gdyby dostała nobla to będzie nie zadowolona. Okropna służbistka.Zabuczona bez uśmiechu kamienna twarz.Za co jej tę nagrodę dali? okropny typ pracocholiczki.

  2. Droga? Danusiu i ty Tomie S.. Zapewne nie wiecie jak wiele w dziedzinie kultury, oświaty i dla dobra raciborskiej biblioteki zrobiła Pani M. Szczygielska. Dlatego też w tej sytuacji jej czasami różny sposób bycia jest nieważny, nieistotny. Tak naprawdę jest osobą „Wielkiego Serca”. Gwoli informacji – dzięki staraniom i pracy P. Sz. wyniesiono raciborską bibliotekę na piedestał – 4 miejsce w rankingu Powiatów Ziemskich Województwa Śląskiego, podczas gdy rok 1999 zaowocował miejscem 14.

  3. Uważam, że Pani Szygielska jest świetną profesjonalistką, ma pommysł i determinacje. JEst odważna. To nie jest zwykła urzędniczka… Gdyby takich było wiecej, to miasto byłoby w zupełnie innym stanie… Co do Pana Debiny.. z tego co wiem, to robi projekty dla Kietrza. U nas go „udusili” urzędnicy… był zbyt odważny i pomysłowy, a w Raciborzu, to nie jest w cenie… więc to troche hipokryzja.. ta nagroda. Panie Dębina nie odbieralbym jej na Pana miejscu…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here