Opactwo w Rudach czeka na renowację

Jeszcze tylko do końca roku można odwiedzać kompleks

klasztorny w Rudach. Złożono wniosek o 10 – milionową dotację

- reklama -

z UE i w ciągu dwóch lat opactwo cysterskie powinno stać się

zapleczem dla diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej „Pokornej”

– planuje się miejsca noclegowe, sale konferencyjne i sale

spotkań.

W tej chwili w kompleksie trwają prace przy odbudowie i renowacji samego obiektu jak i otaczającego go parku. W przyszłości, jak mówi kustosz obiektu, ks. Jan Rosiek, ma stać się ośrodkiem wiary, kultury i nauki, pożytecznym dla mieszkańców Górnego Śląska. Rozwijane mają być także inicjatywy naukowe, edukacyjne, kulturalne i ekumeniczne. Rozważa się także możliwość stworzenia ośrodka rehabilitacyjnego prowadzącego działalność wypoczynkową dla dzieci i dorosłych. Najstarszą część klasztoru planuje się przeznaczyć na sale muzealne, wystawiennicze i konferencyjne. Spory nacisk zamierza się położyć na park, otaczający klasztor, który jest niewątpliwie dużym atutem kompleksu.


Ks. Rosiek jest ostrożny w określaniu dokładnej daty zakończenia renowacji, ale szczęśliwy finał powinien mieć miejsce za około 2 lata.


Ogromne znaczenie kompleksu w Rudach dla całego regionu podkreśla poseł Henryk Siedlaczek. – Odkąd w 1998 roku skarb państwa przekazał kompleks diecezji gliwickiej, obiekt zaczął tętnić nowym życiem. Mimo niewielkich nakładów efekty pracy są widoczne już teraz – mówi poseł Siedlaczek, mieszkaniec Rud. – My, mieszkańcy Rud odczuwamy mocno fakt, że dla klasztoru rozpoczęła się nowa epoka. Znowu odbywają się tu koncerty, imprezy. Zaczął być miejscem na skalę międzynarodową. To właśnie tutaj, jako powiat, stawaliśmy się oficjalnym partnerem Rendsburga i Kędzierzyna – Koźla.

Odbywające się obecnie roboty wykonywane są ze środków własnych, ale obiekt czeka na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Kompleks w Rudach zyskał kilka lat temu 3,5 mln zł, ale ze środków wtedy nie skorzystano, bo nie pokryłyby modernizacji całego obiektu.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here