Przekraczanie granic

Trzeci rok Szkolnego Projektu Comeniusa o nazwie „Crossing Borders” czyli PRZEKRACZANIE GRANIC będzie kontynuowany teraz przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 15. W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych w holu SP 15 zaprezentowano ekspozycję przedstawiającą efekty dwuletniej współpracy dawnej 11-stki ze szkołami z Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Wystawa pokazuje działania podjęte w trakcie realizacji projektu, czyli prace wykonane przez uczniów, takie jak albumy, słowniczki, karty dydaktyczne, prace plastyczne i listy oraz przebieg wizyt w krajach partnerskich.

Trzeci rok Szkolnego Projektu Comeniusa o nazwie „Crossing Borders” czyli PRZEKRACZANIE GRANIC będzie kontynuowany teraz przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 15.
Realizację projektu poszerzymy o nowe grupy uczniów korespondujących ze sobą.
9 listopada przedstawiciele szkół partnerskich, w tym czworo nauczycieli z 15-ki, spotka się w Ter Apel w Holandii w celu omówienia szczegółów projektu realizowanego w tym roku szkolnym.

Najpilniejszym zadaniem będzie wspólne napisanie tekstu świątecznego przedstawienia, które odbędzie się jednocześnie we wszystkich czterech szkołach.

- reklama -

31 KOMENTARZE

 1. Może jak zmieni się władza w Raciborzu i powiecie, to będzie myśleć o tym, jak wspierać PWSZ i jak uczynić z Raciborza centrum edukacyjne na skalę regionu? Któremu ugrupowaniu zależy aby Racibórz stał się taką stolicą edukacyjną? Jak na razie pewnie niewiele partii o tym myśli…

 2. Zasadnicze zmiany w organizacji szkolnictwa wyższego i badań naukowych w szkołach zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński na zgromadzeniu plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 3. „Uczelnia jest zaniepokojna i rozczarowana nieprzyznaniem przez powiat środków otrzymanych z Unii Europejskiej” ??? Chyba nie chodzi o stypendia? Jak nie to ktoś tu najwyraźniej ściemnia albo nie wie gdzie dzwonią. Zacni rektorzy chyba wiedzą że to nie powiat dzieli unijną kasą? Sam ma problemy z jej zdobyciem na zamek. Znane mi uczelnie same składają wnioski i czasem na cos dostają. Ile wniosków złożyła do tej pory PWSZ bo nic o tym nie słyszałem?

 4. Coś ściemniają z tą unijną kasą. Od kiedy powiat nią dzieli – sam ma problemy z zamkiem i nie może się załapać? Chyba że chodzi o stypendia. A tak na marginesie, ile wniosków unijnych złozyła raciborska uczelnia? Od kolegów z innych szkół wyższych ciągle słyszę, że się o cos starają albo ze dostali. I nikt im tego nie załatwiał! U nas na razie nie słyszałem by coś w tym kierunku robili. Może więc panowie rektorzy do roboty a nie narzekać.

 5. .. a ty 100dencie nie masz poki co wiedzy. To właśnie Uczelnia starała się o dofinansowanie z UE w ramach subregionu, ale władze olały sprawę i wybrali Zamek – dziedzictwo martwej kultury. PWSZ to jak dziś Rektor powiedział – ośrodek żywej kultury regionalnej. Co ważniejsze? Zamek czy PWSZ. Oczywiście że PWSZ gdzie masę ludzi ma pracę, z której korzysta już ponad 4tys. studentów i gdyby dofinansowanie mogłoby korzystać 6tys. A tak będziemy mieli jakąś denną restaurację w zamku co będzie się nazy

 6. nazywało centrum dziedzictwa kulturowego… Ot priorytety władzy… o młodych nikt nie myśli. A można by przecież wyremontować zamek i przenieść tam Instytut Sztuki PWSZ. Miejsce tętniłoby życiem. Nie do pomyślenia że miasto nie kładzie na edukację, wstyd! Nawet kandydaci na radnych debatują tu na forum pod innymi tematami.

 7. do studenta TD: to zwijaj manele zanim cię wyrzucą, idz kopać rowy, bo na Uniwersytet cię pewnie i tak nie przyjmą. Tacy jak ty powinni dziekować na kolanach że im PWSZ daje możliwość zdobycia wiedzy. No ale cóż… przywilejem młodości programowe niezadowolenie z życia.

 8. Dzis byłem na inauguracji – plan otworzenia studiów magisterskich zbliża się wielkimi krokami, PWSZ kupiła budynek Rafako. Ot. proszę zobaczyć jak pod rządami profesorów, naukowców rozwija się organizacja. PWSZ jedyną instytucją która rozwija się w mieście. Tu nawet radni z regionu się kształcą!

 9. ludzie , nie rozmieszajcie mnie poziomem nauczania w tej szkole , to jest prawie dno, kilku niedorobionych pseudo – naukowców robi kasę na naiwnych młodych ludziach , którzy nie mają kasy albo możliwosci, aby studiować na porządnej uczelni, jedna wielka hipokryzja i zakłamanie w perfekcyjny sposób wykorzystywany przez ludzi , którzy nie mają żadnej wiedzy , a ich tytuły nauokowe jak wszystkim wiadomo są problematyczne .

 10. Pracuję w PWSZ i mój tytuł nie jest „problematyczny”, podobnie jak tytuły doktorskie moich kolegów są lub będą nadane zgodnie z procedurą przyznawania tego typu tytułów. Wielu pracowników w PWSZ prowadzi zajęcia na uniwersytetach – śląskim, opolskim, jagiellońskim i wrocławskim, co stanowi wystarczające potwierdzenie ich kwalifikacji.

 11. „Współpraca dotyczyłaby absolwentów podejmujących studia drugiego stopnia w tych uczelniach. Zajęcia odbywałyby się w raciborskich obiektach”Czy to jakaś anegdotka?Studiuję historię i zderzenie budynku przy ulicy Lwowskiej napawa mnie pustym śmiechem…Może potem jeszcze zrobię doktorat w SŁONECZKU?:)kto wie…kto wie…zapotrzebowanie jest 😀 Bardzo bym prosił o powagę w wypowiedziach,bo poważni studenci PWSZ też to czytają i raczej nie podzielaja oni tego sajensz fykszon.

 12. do DD: Piszesz, że niski poziom?? Napiszę to w ten sposób: Nie twierdzę, że jest trudną uczelnią, ale z drugiej strony na kilka przedmiotów trzeba było sie ostro pouczyć (pozdrowienia dla prof. Kapicy). Zapraszam do WSHE w Łodzi /o Wodzisław. Przekonasz się wtedy, co to znaczy mieć wakacje przez cały rok.

 13. Zasmicila mnie wiadomosc, ze wlodzrze powiatu pieniadze otrzymane na rozwoj RWSZ przeznaczaja na inne cele.Szkoda ze nie wiemy na jakie?. Ale mozna sie domysleć.KOńczy sie kadencja i nalezy swoje ” interesy” zabezpieczyc tak jak dzialo sie to przez 4 lata. Wystarczy wyjechac za granice naszego powiatu i juz jesteśmy w innym świecie. A nasi panowie i panie tylko dbaja o swoj stoleczek i zatanawiaja sie co by tu jeszcze uczknac dla siebie a nie dla dobra ogolu.Przez 4 lata nic nie zrobiono.

 14. Do wszystkich tych obywateli naszego miasta, którzy uważają, że w tej szkole jest niski poziom. Oto to kończę kilka lat temu kieru nek ped. reso i idę sobię na mgr uzupełniające z myślą,iż uzupełnie swoją wiedzę z tejdziedziny. Wtedy nastąpiło wielkie zdziwienie gdyż okazało się, że przez 4 semestry mgr-ki nie dowiedziałem się nic nowego a na egzaminy wszyscy którzy przyszli z Raciborza nie musieli się wiele uczyć. Zatem do wszystkich tych „pacanków”, którzy myślą, że tu jest „lajcik” …

 15. ta szkoła daje całkiem spore podstawy teoretyczne, które można zweryfikować w trakcie ogromnej liczby praktych w całym kraju. A tak nawiasem, znam osoby,które poszły na „wielki” UJ i okazało się, że spotkały się z wielkim bałaganem oraz tragicznie niskim poziomem merytorycznym zajęć.

 16. Oczywiście rektor zawsze racje ma, tylko nie zawsze jest dobrze informowany. Polityka ot co, bo wybory za pasem. Zbawców w racku nam obrodziło, zwłaszcza takich co budują elektorat na obrzucaniu błotem Powiat żadnej kasy dostał i nie mógł dać gdzie indziej. Jedna wielka brednia! Taka sama jak rzekoma lista priorytetów powiatu, o której nawet starosta nie słyszał! A co do zamku to wiem na pewno, że ma być przeznaczony na warsztaty naukowe i artystyczne a te niby kto prowadzi w racku jak nie PWSZ?

 17. Oj, Szanowni Rektorzy… żenada!!! Każdy wykształcony obywatel wie, że samorządy gmin czy powiatu nie dzielą unijnej kasy – wyjątek to samorząd wojewódzki. Zmroziło mnie jak przeczytałem słowa Pana Pośpiecha!!! Skoro Pan Rektor ma takie pojęcie o unijnej kasie, to na temat poziomu nauczania w PWSZ się nie wypowiadam. Ale wiadomo, że przykład „idzie z góry”.

 18. Jeśli zaś chodzi o zamek piastowski, to ma tam powstać centrum wystawowe, artystyczne – jak zwał, tak zwał. Ale tutaj myśli się głównie o PWSZ!!! Poza tym, to o działalności PWSZ mało się słyszy, więc centrum, gdzie prezentowane byłyby prace studentów większej publiczności z pewnością jest dobrym pomysłem.

 19. A i jeszcze jedno, z tego co kojarzę, to obecne siedziby PWSZ: ul. Cecylii, Łąkowa – tam kiedyś mieściły się szkoły podległe powiatowi i to powiat przekazał te budynki PWSZ! Podobnie z kierunkiem inżynierskim teraz – zajęcia praktyczne mają się odbywać w CKU podległym powiatowi! Więc chyba Rektorzy wprowadzają nas w błąd… Szkoda, że polityka rządzi też na naszej raciborskiej Uczelni:(

 20. L U D Z I E, co Wy tu gadacie?! Sukces rodzi się w bólach i nie zawsze jest to droga pozbawiona błędów. Doceńcie co Ci ludzie robią dla miasta. Chcecie od razu Oxfordu?? NArzekacie na poziom? To Won na JAgiellona!! Co Wy tu robicie? PWST, to najbardziej odważna i rozwijająca się instytucja w regionie. Wszyscy na tym zyskamy. Można się przeliczyć z kadrą, ale to kwestia czasu, jak się dorobimy solidnej „profesury”. Dajmy sobie kredyt zaufania. Szacunek Panie Pośpiech!

 21. Skończyłem PWST jako jeden z pierwszych. Bolesne początki. Komu zależało, wyniósł z niej b. wiele. Kto chciał olać-mógł zostać niezauważony. Tacy pewnie teraz mówią, że poziom jest niski. Zenada. Notabene – w Opolu jest dużo łatwiej. KASA-Też uważam, że pięniądze powinny pójść na Uczelnie… To przyszłość. To inwestycja miasta. Za kilka lat zwróci się z nawiązką, a wtedy Zamek, mógłby ruszyć pęłną gębą, a nie na pół gwizdka. Czekał kilkadziesiąt lat, poczeka jeszcze jeszcze trzy.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here