Zajęcia z ekologii i plastyki w parku przypałacowym w Wojnowicach.

0

Najlepszy sposób na edukację ekologiczną, regionalną i fajną zabawę to wycieczka.
W dniu 4.10.2006 wyjeżdżamy (klasa III c i III d) miejskim autobusem do pobliskich Wojnowic.W tej na pozór mało atrakcyjnej wsi kryją się wielkie skarby np. zabytkowy pałac, stary lamus, park pełen egzotycznych gatunków drzew i krzewów. Pałac-dawny szpital, przekształca się w kompleks hotelowo restauracyjny, można tu usiąść w ładnie urządzonym wnętrzu lub na podwórzu, wypić kawę i delektować się urokiem miejsca. My jednak przystępujemy do obserwacji. Interesuje nas stary, piękny drzewostan parku. Oglądamy okazałe dęby, graby i klony- dobrze znane wszystkim gatunki rodzime. Pośród nich znajdujemy jednak prawdziwe rarytasy z odległych krain. Rosną tu między innymi korkowiec amurski, kłęk kanadyjski, skrzydłorzech kaukaski, kasztan jadalny, dąb błotny i czerwony, kasztanowiec drobnokwiatowy i żółty. Zbieramy liście, przypatrujemy się owocom, robimy zdjęcia. Teraz nadeszła pora na część artystyczną. Bierzemy do rąk kredki świecowe i wydobywamy na papier fakturę liści i kory. Niektórzy chwytają za pędzle i malują farbami na wielkich arkuszach szarego papieru. Ciepły, słoneczny i wietrzny dzień wzmaga doznania jesieni. Kolorowe liście obficie spadają przy podmuchach wiatru. Momentami zmagamy się z odlatującymi arkuszami papieru. Ten etap wycieczki kończymy małym pokazem prac plastycznych.
Czeka nas jeszcze godzinny marsz polami do Bojanowa. Podziwiamy rozległą panoramę od Wojnowic przez Samborowice, Krzanowice, Borucin aż do Bojanowa. Szkoda tylko, że ta urokliwa trasa naznaczona jest wysypiskami śmieci. Każde wyrobisko piasku i zadrzewienie śródpolne straszy hałdą gruzu i innych odpadów. Po naszych przodkach został tu piękny park a współcześni budują
„pomniki” ze śmieci…
Opiekunami grupy byli wychowawczyni kl. III pani Maria Senftleben, nauczycielka biologii pani Beata Rubin-Jałowiecka oraz nauczyciel plastyki pan Roman Szczasny.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here