Internet w bibliotekach szkolnych

Powstanie Multimedialnego Centrum Informacji w bibliotekach to efekt realizacji kolejnej edycji projektu Ministerstwa Edukacji pt. Multimedialne Centrum Informacji w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.Szkoła przystępująca do projektu musiała wypełnić swoje zobowiązania: przygotować pomieszczenie i przeszkolić opiekuna centrum. Przygotować umeblowanie, rozmieścić 4 stanowiska komputerowe, zabezpieczyć pomieszczenie przed włamaniem, zabezpieczyć instalację elektryczną i zasilającą, zapewnić dostęp do sieci i umożliwić podłączenie do internetu.


Do przygotowanego pomieszczenia trafiły 4 komputery podłączone do internetu oraz w urządzenie wielofunkcyjne, na które składa się: skaner, drukarka i ksero. Komputery wyposażone są w: Microsoft Office Pro 2003, oprogramowanie zabezpieczające przed wyświetleniem stron internetowych zawierających treści niepożądane-SoftStory Opiekun Ucznia w Internecie, oprogramowanie edukacyjne-multimedialna encyklopedia powszechna dla szkoły podstawowej-pwn.pl Powszechna encyklopedia PWN edycja 2006, multimedialny atlas świata dla szkoły podstawowej-pwn.pl Atlas świata PWN edycja 2005, multimedialny słownik języka polskiego dla szkoły podstawowej, multimedialny słownik wyrazów obcych dla szkoły podstawowej-pwn.pl Słowniki PWN: PORTAL Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, Słownik ortograficzny, Słownik poprawnej polszczyzny.Komputery w Multimedialnym Centrum Informacji mają służyć uczniom do zdobywania wiedzy i informacji. Ze sprzętu można korzystać tylko w celach naukowych. Teraz biblioteka może prowadzić kompleksową obsługę czytelników, którzy od współczesnej biblioteki oczekują nie tylko wypożyczania książek, ale przede wszystkim pomocy w uzyskaniu rzeczowych informacji na temat – zaznacza Aleksandra Stępień, bibliotekarka – opiekun MCI w Szkole Podstawowej nr 15. Im wcześniej uczniom umożliwi się naukę z wykorzystaniem komputera, tym łatwiej będą sobie radzić w zdobywaniu wiedzy i z wykorzystaniem jej w przyszłej pracy – podkreśla bibliotekarka.


Multimedialne Centra Informacji powstały w bibliotekach: Szkoły Podstawowej nr 4 (zdj.1-3), Gimnazjum nr 1 (zdj. 4) i Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi (zdj.5).
/BSp/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here