Wspomnień czar, czyli ostatnia sesja rady powiatu tej kadencji

24 października odbyła się ostatnia sesja rady powiatu tej kadencji. Radni spotkali się dotychczas 49 razy. Dwa razy – na sesjach nadzwyczajnych.
Podjęli 583 uchwały, zgłosili 121 wniosków i 221 interpelacji. Przez Radę „przewinęło” się 26 osób.– Spędziliśmy nad materiałami setki, a może nawet tysiące godzin. Żywe dyskusje na komisjach i sesjach trwały drugie tyle. Wszystko to po to, aby jak najlepiej wywiązać się ze zobowiązania godnego reprezentowania tej ziemi, które wzięliśmy na swoje barki cztery lata temu – powiedział na ostatniej sesji przewodniczący rady Roman Głowski.Przez ostatnie cztery lata przez radę "przewinęło" się 26 radnych. Przewodziło jej dwóch przewodniczących. Zmienił się starosta. Niektóre uchwały przechodziły jednogłośnie, inne wzbudzały wiele kontrowersji. Członkowie prezydium regularnie pełnili dyżury: Franciszek Waniek – 21 razy, Dorota Lachowicz – Kominek – 24, Małgorzata Rother – Burek – 51, Roman Głowski – 58.
Najczęściej naszą uwagę zaprzątał szpital. Krytyczne artykuły w mediach, wyniki kontroli przeprowadzonej przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego potwierdzają racje tych, którzy dostrzegają nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, czy raczej zarządzaniu – przyznaje Głowski. – Nie sposób nie zadać sobie pytania jak długo jeszcze tolerowany będzie taki stan rzeczy. Szkoda, że niektórzy z nas potrafią wypowiadać słowa krytyki w kuluarach, zaś przy odsłoniętej kurtynie nagle zmieniają zdanie.
Przewodniczący stwierdził, że wielu porażek można było uniknąć podejmując odważne decyzje, a "nie chowając głowę w piasek". Czy jesteśmy dumni z naszego szpitala, szkół i dróg? Czy mogliśmy zrobić więcej w walce o zbiornik przeciwpowodziowy? Czy należycie wydawaliśmy publiczne pieniądze? Czy dziś nasz powiat jest wspanialszy niż cztery lata temu? – pytał na sesji Głowski. Takich pytań można mnożyć i nie jest najważniejsze jak radni sobie na nie odpowiedzą, ale jak ich oceni społeczeństwo.


Na koniec kadencji każdy z radnych otrzymał list gratulacyjny "w dowód uznania za wkład włożony w rozwój Ziemi Raciborskiej".

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here