W tym roku Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym odbyły się 30 i 31 marca w Raciborzu. Na trzech matach raciborskiej hali OSiR walczyli najsilniejsi polscy juniorzy reprezentujący 32 kluby sportowe. W tym silnie obsadzonym turnieju wzięły również udział ekipy Białorusi, Węgier, Czech Niemiec i Litwy.
W sumie w mistrzostwach wystartowało 155 zawodników, którzy występowali w 8 kategoriach wagowych. Tradycyjnie najliczniej obsadzone były kategorie 74 kg, 66 kg i 60 kg, tutaj łącznie wystąpiło 85 zawodników. Klub MKZ „Unia” Racibórz na tych Mistrzostwach reprezentowało sześciu zawodników, którzy występowali ze zmiennym szczęściem, ale generalnie nie sprawili swoim trenerom i kibicom miłej „wielkanocnej” niespodzianki. Ostatecznie zdobyli jeden brązowy medal – Kamil Błoński (kat 120 kg), dwa razy kończyli zmagania na V miejscu: Piotr Żurawik (kat.60 kg) i Wojciech Zieziulewicz (kat. 96 kg). Wojciech Kudla (kat. 84 kg) był 9, a Jacek Kneć (kat.74kg) i Przemysław Chomicki (kat. 66 kg) zajęli 16 miejsca.
Pierwsze w tym roku w Polsce, tak ważne, sportowe wydarzenie w juniorskich zapasach było jedną z przyczyn przyjazdu do Raciborza sław polskich zapasów. W charakterze obserwatorów i trenerów w raciborskiej hali sportowej pojawili się : Andrzej Supron, Józef Tracz, Andrzej Wroński (Mistrzowie Olimpijscy) czy Piotr Jabłoński (Mistrz Świata). Oczywiście na hali przez cały czas turnieju był obecny raciborzanin Ryszard Wolny (również Mistrz Olimpijski), który od momentu zakończenia zawodniczej kariery sportowej wspólnie z Piotrem Szczeponiokiem, prowadzi raciborskich juniorów.
W uroczystym otwarciu Mistrzostw uczestniczyli członkowie zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego wraz z Prezesem Witoldem Ciemierzem. Zawody odbywały się pod patronatem Starosty Raciborskiego Adama Hajduka i Prezydenta Miasta Racibórz Mirosława Lenka, który został uhonorowany Złotą Gwiazdą z Diamentami, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Zarząd Polskiego Związku Zapaśniczego, osobom szczególnie pomagających w rozwoju zapasów w naszym kraju. Identyczne odznaczenie otrzymał także Aleksander Pordzik związany z raciborskim sportem dobre 30 lat. Profesjonalną oprawę artystyczną na europejskim poziomie zapewniły swoimi występami zespoły Stowarzyszenia Ziemi Raciborskiej „Źródło” prowadzonego przez Aldonę Krupę – Gawron. Występy różnych formacji tanecznych, raz po raz, wywoływały aplauz wśród panów, zdecydowanie przeważających na widowni. Potem emocje publiczności na kilka godzin przeniosły się na zmagania sportowe zakończone finałami w poszczególnych kategoriach wagowych.
W kategorii 50 kg wystąpili tylko zawodnicy reprezentujący polskie kluby i tak Międzynarodowym Mistrzem Polski Juniorów w tej kategorii został Edgar Pogosian z Cartusii Kartuzy, który w finałowej walce pokonał Dawida Spallka z Pogoni Ruda Śląska, dwa trzecie miejsca przypadły w udziale Wojciechowi Kulasowi (Agros Żary) i Maciejowi Zielińskiemu (Wisłoka Dębica). W kategorii 55 kg z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Agrosu Żary zdobywając dwa pierwsze miejsca. Złoty medal i tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski przypadł Przemysławowi Podedwornemu, srebro wywalczył Marcin Kunysz, na trzecich miejscach z brązowymi medalami zakończyli mistrzostwa Radosław Bieżanowski (Cement Gryf Chełm) i Gabor Monar (Węgry). Potem już nie było tak wesoło. Kolejna kategoria wagowa – 60 kg: I miejsce i złoty medal wygrywa Aleksandr Zabahonski (Białoruś), na drugim, ze srebrnym medalem, kończy zawody Kystian Jager (Węgry), a III miejsca zajmują Przemysław Kraczkowski (Śląsk Wrocław) i Dariusz Marszałkowski (Cartusia Kartuzy) zdobywając brązowe medale, kategoria 66 kg: I miejsce Balint Korpasi (Węgry), na II miejscu uplasował się Illia Karpayeu, a na III miejscach w tej kategorii wagowej zakończyli turniej Yaumen Bacho i Viacha Silivonchyk (wszyscy trzej Białoruś). W kategorii 74 kg Międzynarodowym Mistrzem Polski Juniorów został Yaugheni Silivonchyk (Białoruś), srebrny medal zdobył Damian Hartman (Niemcy) a brązowe Maciej Michalewicz (Agros Żary) i Damian Janikowski (Śląsk Wrocław).
Przedostatnią kategorię wagową 96 kg, wygrał, Polak Marcin Olejniczak (Sobieski Poznań) pokonując w finałowej walce Petera Kalmana (Węgry), z brązowymi krążkami zakończyli mistrzostwa Józef Nogy (Węgry) i Paweł Szafnicki (AKS Piotrków Trybunalski). Raciborskim kibicom do końca przyszło czekać na jedyny na tych mistrzostwach medal, w kategorii 120 kg zdobył go Kamil Błoński. W walce o brązowy medal pokonał Artura Bońka (Budowlanka Radom) drugim brązowym medalistą został Vitalij Sivakou (Białoruś), srebrny medal wywalczył Czech Vaclav Vanous, a Międzynarodowym Mistrzem Polski w najcięższej kategorii wagowej został Ricardo Melz (Niemcy).
Mimo tego, że był to turniej oficjalny Polakom nie można odmówić gościnności, a tak zupełnie poważnie, to nasi zawodnicy, po kilkumiesięcznej przerwie, po raz pierwszy w tym roku startowali w tak mocno obsadzonej imprezie. Pozostaje więc mieć nadzieję, że zarząd Polskiego Związku Zapaśniczego w kolejnych latach zmieni nieco terminarz krajowych imprez i nasi zawodnicy najpierw będą mieli możliwość sprawdzenia się w ogólnopolskich zawodach (np. Puchar Polski Juniorów), a dopiero potem start na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Optymistycznym pozostaje fakt, iż do Mistrzostw Europy Juniorów pozostało jeszcze pełne trzy miesiące, a pierwsze zgrupowanie Kadry Polski Juniorów rozpoczęło się w Raciborzu 31 marca i potrwa do 6 kwietnia 2007 r.
Prezes MKZ „Unia Racibórz” wierzy w to, iż Kamil Błoński i Wojcieciech Zieziulewicz (obecnie przebywający na zgrupowaniu kadry narodowej seniorów) wywalczą sobie prawo startu na Mistrzostwach Europy Juniorów, wszak w swojej kategorii wagowej Kamil był najlepszy z Polaków, a Wojtek przegrał ważną walkę z późniejszym złotym medalistą tych Mistrzostw Marcinem Olejniczakiem, który w swojej kategorii wagowej jest reprezentantem Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów.
Zobacz FOTORELACJĘ.
/Piela/