I Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Dla siebie i dla Ziemi”

16 kwietnia 2007r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza odbył się po raz pierwszy konkurs ekologiczny pod hasłem „Dla siebie i dla Ziemi”. Do udziału zostali zaproszeni uczniowie z gimnazjów powiatu raciborskiego. Zwycięzcy na zaproszenie prof. Genowefy Grabowskiej pojadą do Brukseli, gdzie odwiedzą Parlament Europejski.
.
W pierwszym konkursie wzięło udział 23 uczestników reprezentujących 8 szkół: wszystkie gimnazja z Raciborza oraz szkoły z Pietrowic Wielkich, Nędzy, Bieńkowic i Kornowaca. Zadania konkursowe przygotowane przez nauczycieli biologii II LO, mgr Bogumiłę Bąk i mgr Elżbietę Kilijan, sprawdzały wiedzę z ekologii klasycznej, ochrony środowiska oraz zagrożeń globalnych wywołanych działalnością człowieka.
Niekwestionowane zwycięstwo odniosła Katarzyna Pieruszka z G 2 (opiekun mgr Ewa Nizio), która zdobyła 29 pkt na 31 możliwych do uzyskania. Znakomita wiedzą wykazały sie również: Jolanta Rumpel z G 2 (opiekun mgr Ewa Nizio) i Patrycja Mielimąka z G 3 (op. mgr Violetta Urbas). Trzy laureatki pojadą w nagrodę do Brukseli na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Genowefy Grabowskiej, która sprawowała nad konkursem patronat. Zwycięzcy odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli.Poza tym nagrody odebrały: za IV miejsce Laura Kozioł z Gimnazjum w Kornowacu (op. mgr Aleksandra Kowalska) i Karolina Chacko z G 3 (op. mgr Violetta Urbas) oraz za V miejsce Aleksandra Zimermann z G w Kornowacu (op. mgr Aleksandra Kowalska) i Ewelina Witeczek z G 3 (op. mgr Violetta Urbas).


Świetnie zorganizowany konkurs i niezłe nagrody – komentowali uczestnicy. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe.Laureat I miejsca otrzymał plecak z pełnym wyposażeniem turystycznym. Sponsorem nagrody głównej był poseł A. Markowiak, rzecznik działań proekologicznych, patron konkursu. Nagrody ufundowali również: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Racibórz, Fundacja Silesia w Katowicach oraz Bank Spółdzielczy w Raciborzu.


Projekt znalazł uznanie w oczach społeczności szkolnej – mówią inicjatorki konkursu mgr Bogumiła Bąk i mgr Elżbieta Kilijan.. Spełnił nasze oczekiwania, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku wprowadzimy nowe elementy np. ścieżkę zdrowia, pomiary ciśnienia krwi. Taka forma edukacji zdrowotnej warta jest polecenia. Sądzę, że kolejny Dzień Ziemi stanie się ponownie okazją do promowania zdrowego stylu życia– do czego organizatorki zachęcały podczas towarzyszącego imprezie „ŚNIADANIA EKOLOGICZNEGO”.
Śniadanie przygotowujemy w naszym liceum po raz drugi – przypomina B. Bąk jego celem jest promowanie zdrowej żywności produkowanej przez lokalny przemysł spożywczy. Tegoroczną prezentację zdrowej żywności przygotowali uczniowie klasy I F pod opieką pani Ireny Zwierz.
W holu szkoły ustawiono długi stół, na którym pojawiły się: jogurty, kefiry, biofir- zalecany przez lekarzy, śmietany, wielosmakowe pasty serowe, soki, kompoty, pyszne swojskie powidła i dżemy, ogórki, sałatki, kosze świeżego pieczywa, oraz mnóstwo pięknie przygotowanych, kolorowych kanapek. Tę szeroką gamę produktów mlecznych podarowała nam raciborska mleczarnia. Pieczywo przekazały piekarnie Jolanty Masny Taunfleld, Andrzeja Adamczewskiego i Alfreda Malcharczyka. – wylicza B.Bąk. Przygotowaliśmy ekologiczny stół, więc zastawę stanowiły kamienne garnki, drewniane łyżki, wiklinowe koszyki, zboża i trawy. Biel produktów mlecznych kontrastowała z zielenią sałaty i szczypiorku. Już od samego początku nasze poczynania budziły zainteresowanie młodzieży i pracowników szkoły. Ekologiczną ucztę rozpoczęli nasi goście – uczestnicy konkursu. Potem tłumnie odwiedzili nas uczniowie naszego liceum. Kilkunastoosobowy zespół z I F czuwał nad sprawnym przebiegiem projektu.


Po degustacji odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, poprzedzone programem artystycznym przygotowanym przez młodzież klas pierwszych pod kierunkiem pani Doroty Panek.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here