Racibórz ma swoją monetę

W środę 23 maja na raciborskim rynku odbyły się uroczystości związane z wydaniem przez Narodowy Bank Polski pamiątkowej monety z wizerunkiem raciborskiej baszty. Uroczystości rozpoczęła wizyta wiceprezes NBP Anny Trzecińskiej w raciborskim muzeum. Potem spotkała się z młodzieżą PWSZ. A od południa na rynku uroczystościom towarzyszyły pokazy Drużyny Znad Górnej Odry. Wojownicy zaprezentowali uzbrojenie, odbyły się pokazy walk i tańców średniowiecznych. Na płycie rynku rozbili swoje obozowisko. Była zbrojownia, można było przymierzyć zbroje, a nawet stoczyć walkę z wojownikiem. Zagrała też grupa "Sudarynja", zespół muzyki dawnej z Suchej Beskidzkiej oraz grupy "Open Folk". Wystąpili kuglarze i szczudlarze z grupy teatralnej "Tetraedr", odbył się pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu uczestników projektu "Damy Ognia".

Na oczach licznie zgromadzonych raciborzan odbyła się też prezentacja raciborskiej monety z serii "Historyczne miasta w Polsce". Uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent Mirosław Lenk i Anna Trzecińska. Baszty można było nawet posmakować, a to za sprawą ogromnego tortu o średnicy 1,5 metra z jej wizerunkiem. Każdy, nie tylko kolekcjoner, mógł też wymienić zwykłą dwuzłotówkę na "Racibórz".

Monet wyemitowano milion. Zrobione są z tzw. nordic gold. Kupić je można na poczcie, czy w sklepach numizmatycznych. Racibórz został zaliczony do 32 historycznych miast, które wyróżniono okolicznościową emisją. Swoje dwuzłotówki mają już m.in.: Kołobrzeg, Gniezno, Legnica, Cieszyn, Nowy Sącz, Płock, Kalisz, Chełmno, Żagań, Nysa, Łomża, Gorzów Wlk. Przynajmniej 500-letnia tradycja samorządności, istotne znaczenie w dziejach Polski, wkład w rozwój kultury narodowej i ważna rola w strukturze administracyjnej kraju – tymi kryteriami przy wyborze grodów kierowali się polscy historycy na czele z prof. Henrykiem Samsonowiczem.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here