Skomputeryzowana biblioteka

Biblioteka pedagogiczna od 1,5 roku jest w pełni skomputeryzowana i dlatego znalezienie tytułu na jej półkach zajmuje kilka sekund, chociaż książnica posiada 48000 woluminów.Karty czytelnika z kodem kreskowym umożliwiają sprawną obsługę czytelników. Można szybko prolongować wypożyczoną książkę i błyskawicznie znaleźć dłużników. Komputerowy katalog tytułowy i tematyczny pozwala studentom korzystającym z zasobów biblioteki sprawdzić, czy poszukiwana pozycja znajduje się w ewidencji biblioteki i czy jest to pozycja akurat dostępna. Od lutego 2006 r. katalog automatyczny udostępniany jest w bibliotecznej sieci wewnętrznej, a użytkownicy mają możliwość przeglądania katalogu na miejscu w bibliotece. Chociaż dla naszych czytelników dostępny jest na razie tylko jeden komputer, to jednak urządzenie pozwala na bardzo szybkie dotarcie do poszukiwanej literatury – zapewnia kierownik biblioteki Agata Śliwicka (zdj.1.). Potwierdza tę opinię czytelniczka biblioteki Ksenia Blokesz (zdj.2).Księgozbiór raciborskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej liczy aktualnie 48000 woluminów. Książnica gromadzi księgozbiór o charakterze naukowym z zakresu  pedagogiki,  psychologii, socjologii oraz nauki o literaturze. Czytelnia udostępnia na bieżąco 60 tytułów czasopism.Coraz większe zapotrzebowanie na szybkość usług bibliotecznych, dostępność do kompletnych źródeł informacji i nowoczesność form pracy to wymagania jakie stawia współczesny użytkownik
– zaznacza A. Śliwicka. Aby sprostać potrzebom Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu podjęła działania w kierunku komputeryzacji procesów bibliotecznych. Automatyzacja procesów bibliotecznych rozpoczęła się w naszej placówce na początku 2003 roku – zakupiliśmy wtedy program LIBRA i zaczęliśmy tworzenie bazy danych. Po dość czasochłonnym wprowadzaniu danych z autopsji, w listopadzie 2005 r. retrokonwersja druków zwartych została zakończona.
Od grudnia 2005 r. zaczęły się prace nad wdrożeniem modułu wypożyczeń, który w pełni automatyzuje czynności związane z rejestracją czytelników i wykonywanych przez nich transakcji wypożyczeń, zwrotów i prolongat
.
Identyfikacja dokumentów i użytkowników jest realizowana za pomocą kodów kreskowych.

Komputeryzacja przynosi znaczne korzyści zarówno bibliotekarzom jak i czytelnikom:
wraz z komputeryzacją wzrasta prestiż biblioteki i jej możliwości informacyjne,
pozwala na szybkie i różnorodne wyszukiwanie informacji oraz przygotowywanie potrzebnych zestawień bibliograficznych odpowiadających zainteresowaniom studentów i nauczycieli, ponadto usprawnia pracę bibliotekarza.


Wdrożenie programu bibliotecznego LIBRA w Bibliotece Pedagogicznej w Raciborzu okazało się naprawdę dobrą inwestycją
– ocenia A. Śliwicka, daje wymierne korzyści samej bibliotece i jej pracownikom, a przede wszystkim szerokiemu kręgowi użytkowników. Dzięki niemu znacznie usprawniły się codzienne, rutynowe prace biblioteczne, a biblioteczny warsztat informacyjny wzbogacił się o nowoczesne narzędzie służące szybkiemu i sprawnemu wyszukiwaniu informacji o zasobach.


Zdj. 3. Katarzyna Szymura pracuje przy tradycyjnym katalogu.


Od 1.09.2006 znana wszystkim raciborzanom biblioteka pedagogiczna nie jest już filią biblioteki w Katowicach, a swoją macierzystą placówkę posiada w Rybniku.


Na mocy Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego Nr II/48/2006 r. Biblioteki Pedagogiczne w Rybniku, Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim zostały wyłączone ze struktur PBW w Katowicach, a następnie na bazie dotychczasowej filii w Rybniku powstała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka z filiami w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. Nowo powstałe placówki weszły w skład Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i wspólnie z nim utworzyły zespół pod nazwą Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku z siedzibą przy ul. Parkowej 4a.

/BSp/

Strona domowa biblioteki:
www.wom.edu.pl/biblioteka/raciborz

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here