Bolesław Stachow

Artysta fotografik, autor ponad 20 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, a także zdjęć do 6 albumów o Raciborszczyźnie. Stworzył własną, oryginalną teorię fotografii jako języka przedmiotów, zjawisk i pojęć. Jego biografię artystyczną M. M. Auerowie umieścili w „Międzynarodowej encyklopedii fotografów”.

Urodził się 10. 10. 1940 roku w Grzymałowie na Podolu. W Głuchołazach ukończył liceum ogólnokształcące, a w latach 1958-61 Studium Nauczycielskie w Raciborzu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (1961-66) i Studium Fotografii i Filmu w Warszawie (1971-73).

- reklama -

Z działalnością kulturalną Raciborza związany jest od lat 60., kiedy zamieszkał w grodzie nad Odrą i rozpoczął pracę w Poradni wychowawczo – zawodowej. W latach 1962-65 zaangażował się w działalność organizacji młodzieżowej Związku Harcerstwa Polskiego. Pełnił funkcję zastępcy w Komendzie Hufca Racibórz. Był instruktorem Klubu Filmowego im. Wiktora Jasnego w Powiatowym Domu Kultury. Stworzył Raciborskie Towarzystwo Fotograficzne, które prowadziło intensywną działalność wystawienniczą i szkoleniową. W latach 70. prowadził pracownię fotograficzną w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Od 1974 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (w latach 1976-84 w Zarządzie Głównym ZPAF). Dwukrotnie też wybierany był na wiceprezesa Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce.

Najważniejsze wystawy indywidualne to: „Procesy i struktury” z 1975 r, „Miejsce urodzenia” (1981), „Miejsce zamieszkania” (1992). Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne w Gorzowie Wielkopolskim pod tytułem „Problem języka fotografii” czy „Obraz i słowo” w Uniejowie. Wystawiał też w niemieckich Ludenscheid i Roth oraz w Opawie i Hulczynie w Czechach. W latach 1994 i 1998 wydał autorskie albumy fotograficzne „Racibórz”, a w 2001 r. „Ziemia Raciborska”, a także w 2004 „Poeta Ziemi Naszej”. Swoje zdjęcia zamieścił obok starych widokówek w albumie „Powiat raciborski wczoraj i dziś”.

Aktualnie B. Stachow pracuje nad wystawą fotografii cyfrowej, która będzie nosiła tytuł „Wspomnienia z pobytu na ziemi”. Pisze swoją pierwszą książkę „Mówić obrazami”, gdzie podzieli się przemyśleniami z zakresu teorii fotografii. Kolejne jej części, od kwietnia br. publikuje raciborski „Almanach Prowincjonalny”.
Prace B. Stachowa znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum w Lozannie i Bagnacavallo we Włoszech. Oprócz wspomnianej „Międzynarodowej encyklopedii fotografów” z 1985 r., wydanej w Genewie, sylwetkę artystyczną fotografika można znaleźć w „Antologii fotografii polskiej” J. Lewczyńskiego (z 1999 r.) i w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu” P. Pierścińskiego (2000 r.).

Prywatnie jest mężem nauczycielki biologii (pracowała w raciborskim szkolnictwie) i ojcem dwóch córek (jedna jest doktorem fizyki, a druga filologiem angielskim). Wspólnie z żoną lubią zajmować się wnuczką, która w bieżącym roku pójdzie do pierwszej klasy.

/MarJon/

Czytaj też Bolesław Stachow – wystawy indywidualne

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here