Raciborscy archeolodzy odkopali średniowieczne naczynia

Kilka średniowiecznych ceramicznych dzbanów i mis (XIV i XV w.) naczyń odkryli archeolodzy raciborskiego muzeum badający teren na rogu ul. Solnej i Browarnej, gdzie stanąć ma kamienica.

Elementy ceramicznych naczyń z XIV i XV w. Kilka dobrze zachowanych naczyń przeniesiono już do raciborskiego muzeum- reklama -

W narożniku ul. Solnej i Browarnej odkryto fundamenty przedwojennego budynku.Odkopano obiekt gospodarczy z zachowanymi elementami drewnianych pali, które stanowiły jego ściankiTeren stanowił zaplecze średniowiecznej działki mieszczańskiej. – Racibórz, który otoczony był murami miejskimi, podzielony był na działki mieszczańskie, na których od strony ulicy znajdowały się budynki mieszkalne, natomiast z tyłu znajdowały się tereny gospodarcze – wyjaśnia Romuald Turakiewicz, archeolog raciborskiego muzeum.

Archeolodzy badają obecnie miejsca, w których znajdowały się najprawdopodobniej paleniska. Jednak na tym etapie prac, jak mówią, trudno określić, co było w nich wypalane.
Ta część miasta stanowiła już peryferie grodu. W bliskim sąsiedztwie, od strony południowej, znajdował się mur obronny, dlatego specjaliści mają nadzieję, że podczas wykopalisk natkną się na jego resztki.

Prace archeologiczne potrwają jeszcze do końca sierpnia.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here