Tablice z mogiły żołnierskiej jak nowe

Tablice z żołnierskiej mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Kuźni Raciborskiej, na których wyryte były nazwiska poległych żołnierzy powróciły do dawnej świetności.

Żeliwne tablice zostały kilka miesięcy temu zdemontowane przez członków zarządu kuźniańskiego koła TMZR w celu odrestaurowania.

23 sierpnia br. zarząd koła zwrócił się z pismem do prezesa Zespołu Odlewni „Rafamet” S. A. Romana Mroza z prośbą o oczyszczenie, wypiaskowanie i pomalowanie tablic. W zakres prac wchodziło również przymocowanie krzyży w dwóch blachach oraz wykonanie i przytwierdzenie metalowych prętów, które zostaną wmurowane w betonowy cokolik. Wszystkie czynności nieodpłatnie wykonali pracownicy odlewni pod nadzorem głównego mechanika zakładu – Waldemara Napiórkowskiego.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, dlaczego krzyże znajdować się będą tylko w dwóch tablicach, a nie w trzech. Z aktów zgonu żołnierzy, które są w posiadaniu zarządu wynika, że dwóch z nich to Polacy wyznania katolickiego, którzy prawdopodobnie zostali wcieleni do armii niemieckiej, natomiast trzeci – to Rosjanin wyznania greckokatolickiego (tutaj symbolem religijnym jest krzyż trójramienny). Stąd też krzyże są na razie przymocowane tylko do dwóch tablic, ponieważ zarząd nie dysponuje archiwalnymi fotografiami, które jasno by wskazywały, czy i jaki symbol przytwierdzony był do tablicy z nazwiskiem Rosjanina.

/Cancer/


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here