W 89 rocznicę odzyskania niepodległości

– Naszej ojczyzny mogło nie być, czego doświadczali nasi przodkowie przez ponad 123 lata – przypomniał infułat Marian Żagan w homilii Mszy Świętej za Ojczyznę, otwierając uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu.

 

- reklama -

11 listopada w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ksiądz M. Żagan przypomniał też, że wówczas nawet zapisy metrykalne dokonywane były w języku rosyjskim czy niemieckim. Podczas gdy Polska wykreślona była z mapy Europy, ojczyzną była każda polska rodzina. Ksiądz przypomniał rolę papieża Benedykta XV, orędownika pokoju w staraniach o odzyskanie naszej niepodległości. Podczas mszy w intencji Ojczyzny odmówiono modlitwy za rozsrzelanych w Katyniu i Miednoje. Modlono się za Sybiraków, którzy nie powrócili z zsyłek i za tych, którym udało się przeżyć i doczekać niepodległej Polski.

W takt wygrywanych marszy wojskowych przez Orkiestrę Dętą Stowarzyszenia "Plania" delegacje zakładów pracy i poczty sztandarowe szkół, partii, instytucji i organizacji oraz władze miasta i powiatu raciborskiego przemaszerowały pod pomnik abpa Józefa Gawliny. Umieszczony od roku w raciborskim rynku pomnik, stanowi ważne miejsce na mapie Raciborza. Wzniesiono go jako wyraz najwyższego uznania wobec dokonań biskupa polowego Wojsk Polskich, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, patrioty rodem ze Strzybnika koło Raciborza.

Śnieżna zawierucha towarzyszyła manifestacji pod Pomnikiem Matki Polki. Próbowała się z nią zmierzyć na słowa wiceprezydent Ludmiła Nowacka. – Na co dzień zdajemy egzamin wobec tu obecnych i przyszłych pokoleń. Nie wolno nam ich zawieść. Polska jest rzeczą wielką – zakończyła. Przedstawiciele władz złożyli wieńce i kwiaty, harcerze zaciągnęli warty honorowe, a funkcjonariusze kompanii honorowej Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oddali salwy honorowe.

Uroczyście dziś obchodzone święto 11 listopada, przed 1989 rokiem było zabronione. Nie można było flagować budynków w tym czasie, a wszelkie przejawy manifestowania przynależności narodowej i patriotycznej, były tłumione. Narodowy charakter świętu przywrócił dopiero Sejm RP IX kadencji.

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here