Konferencja z cyklu „Powroty do źródła”

„Zachód od dawna, oddalając się od źródła swej cywilizacji ucieka przed samym sobą. Jest to po prostu odwrót od zasad, norm, przykazań i prawd obiektywnych do mglistego oportunizmu.”Słowa arcybiskupa J.F.Gawliny, wypowiedziane w 1950 roku pod Monte Cassino, jakże aktualne i dziś w kontekście zjednoczenia Europy, przypomniał Zbigniew Ciszek prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej podczas konferencji popularnonaukowej „Chrześcijańskie korzenie kultury europejskiej. Miejsce, rola i znaczenie Polski.” W konferencji zorganizowanej przez TMZR oraz muzeum udział wzięli prof.dr hab. Franciszek Marek oraz prof.dr hab. Antoni Barciak.


Kościoły w Europie zamienione na hotele, w prezbiterium dawnego kościoła kawiarnia, stoły w kształcie krzyża, przy których siedzą Europejczycy popijający parującą kawę z kubków z wizerunkiem papieża. Oburzenie w tym miejscu jest nietaktem; brakiem tolerancji, bo przecież trzeba być otwartym i uniwersalnym.


Czy to świadectwo kryzysu wartości? Źle pojętej tolerancji czy nawoływanie do ogólnego wyzwolenia się z wartości fundamentalnych?
Więcej mieć, lepiej żyć. Poddani presji posiadania i gromadzenia Europejczycy skazują się na utratę tożsamości, której fundament sięga początków chrześcijaństwa. Potrzeba pomnażania bogactwa, chęć wygodnego życia staje się istotą bytu. Ojciec Święty Jan Paweł II przypominał, że centrum jestestwa stanowi człowiek i jego potrzeby. Jednak to każdy człowiek jest odpowiedzialny za to, co się dzieje w jego świecie. A człowiek zapomina, że fundamentem Europy jest chrześcijaństwo. „Zrąb tożsamości Europy jest zbudowany na chrześcijaństwie. A obecny brak jej duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej świadomości” – mówił Jan Paweł II w 1997 roku podczas spotkania z wiernymi w Gnieźnie.O chrześcijańskich korzeniach Europy traktował wykład prof.dr. hab. Antoniego Barciaka, wygłoszony 18. listopada w raciborskim muzeum podczas konferencji „Chrześcijańskie korzenie kultury europejskiej. Miejsce, rola i znaczenie Polski”.O roli Polski i postaci z nią związanych, tu szczególnie orędowników ewangelii, ze swoim rozumieniem człowieka mówił i prof.dr hab. Franciszek Marek. Nie bez powodu sięgnął do hagiografii św. Jacka Odrowąża, którego 750. rocznicy śmierci obchodziliśmy niedawno w Rzymie.Organizator konferencji prezes TMZR Zbigniew Ciszek mówiąc o cyklu spotkań „Powroty do źródła”, zaznaczył, że planuje kolejną sesję, tym razem pt. „Rodzina. Naród. Ojczyzna. Państwo”. Do tej tematyki nawiązał koncert chóru parafialnego parafii św. Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.


/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here