Śpiewali Eichendorffa po raz XVII

Wspólne odśpiewanie „Ody do radości” z udziałem ośmiu chórów oraz walijskiego „Cantorion Rhos” i „Eichendorff-Kinder-Chor” uwieńczyło XVII Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa.

- reklama -

25 listopada w Raciborskim Centrum Kultury Grand Prix XVII Festiwalu przypadło w udziale chórowi mieszanemu "Słowacki" z Radlina, występującemu pod dyrekcją Jerzego Michalskiego. Trzyosobowe jury pod przewodnictwem profesora Alojzego Kopoczka przyznało dwa pierwsze miejsca chórowi młodzieżowemu "Bel Canto" z Raciborza, Marcelego Reszki i mieszanemu chórowi "Glogovia" z Głogówka – Winiarów, kierowanemu przez Rafała Miczkę. Dwa drugie miejsca otrzymały chór "Cecylia" Kornelii Pawliczek – Błońskiej reprezentujący Dom Kultury i Mniejszość Niemiecką DFK w Krzanowicach oraz „Cantate" Mniejszości Niemieckiej DFK z Pawłowa, prowadzony przez Łukasza Pawła Herbę. Trzecie miejsce ex aequo przyznano śpiewakom "Małgorzaty" z Lysek, występującym pod batutą Zygfryda Kupczyka oraz "Krappitzer Chor" DFK z Krapkowic pod dyrekcją Ilony Gruchot.

 

Dla wokalistek z chóru „Złota Jesień” liczył się udział w festiwalu. – Był dla nas sprawdzianem umiejętności ale i radością płynącą z samego śpiewania. Śpiewanie, to nasz sposób na dowartościowanie i miłe spędzenie wolnego czasu – podkreśla emerytowana nauczycielka muzyki Danuta Domin, dyrygentka żeńskiego chóru przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu, który obchodzi właśnie 25 lat działalności.

 

17-letni festiwal jest dziełem zapaleńców z zarządu Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.- Zapoczątkowało go „Święto Pieśni”. Miał być festiwalem moniuszkowskim ale ówczesne władze centralne odmówiły zgody. W tamtym czasie chór „Sygnał”  Stefana Kołka zorganizował krajowy przegląd chórów kolejarskich Raciborszczyzny i tak się to zaczęło – mówi Piotr Libera, prezes PZChiO. Wspólnie z kompozytorem Pawłem Kowolem tworzyli ten festiwal. Przyznają teraz, że rozrósł się on znacznie, wychodząc poza granice powiatu raciborskiego, łącząc śpiewaków dwóch województw śląskiego i opolskiego.

 

 

Gościnnie wystąpił 50 – osobowy chór mieszany "Cantorion Rhos" z partnerskiego hrabstwa Wrexham z Walii, pod dyrekcją Mervyna Cousins’a. Śpiewacy wykonali 9 utworów walijskich, a raciborska publiczność zgotowała im owacje na stojąco.

 

Na koniec połączone głosy śpiewaków, w tym ubiegłorocznego laureata Grand Prix XVI Festiwalu – chóru "Strzecha" Piotra Libery z zespołem instrumentalnym I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, kapeli „Raciborzanka” Stowarzyszenia Kultury Związku Raciborzan "Źródło" Aldony Krupy i chórem dziecięcym Barbary Wałach, odśpiewały utwory: "Przez pola i dąbrowy" Carla Friedricha Zeltera,  pieśń "Wesoły Wędrownik" i fragment finału IX Symfonii d-moll Ludwika van Beethovena. Dyrygowali K. Pawliczek – Błońska, P. Libera i P. Kowol. Teksty J. Eichendorffa śpiewane w języku polskim przełożył z niemieckiego raciborski literat Wiktor Bugla, a koncert prowadzili Agnieszka Błońska i Adam Popławski.

 

 

Organizatorami XVII Festiwalu Pieśni Chóralnej do słów J. von Eichendorffa byli Okręg Raciborski PZChiO, Towarzystwo Kulturalne Niemców DFK Województwa Śląskiego z Raciborza, Raciborskie Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Imprezę współfinansowali Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

 

MarJon

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here