C. Zaborski: System Informacyjny Schengen usprawnia pracę straży

0

Raciborscy pogranicznicy zatrzymali samochód ciężarowy, który figurował w Systemie Informacyjnym Schengen jako skradziony.

Strażnicy ujawnili poszukiwany pojazd w trakcie kontroli drogowej niedaleko Pawłowic. – Sprawdzaliśmy właśnie samochody mogące przewozić odpady i towary niebezpieczne. Jednym z zatrzymanych pojazdów była ciężarówka MAN z naczepą, na słowackich numerach rejestracyjnych – podaje mjr Cezary Zaborski z raciborskiego oddziału straży.

- reklama -

 

 

 

Okazało się, że pojazd warty 140 tys zł jest poszukiwany przez niemiecką policję, został skradziony ze składu fabrycznego firmy MAN. – Z relacji 34-letniego kierowcy, obywatela Słowacji wynika, że właścicielem ciągnika jest słowacka firma leasingowa a użytkownikiem prywatny właściciel, mieszkaniec Słowacji – wyjaśnia Zaborski.

 

Jak podkreśla, to pierwszy w tym roku przypadek, kiedy wykorzystując możliwości Systemu Informacyjnego Schengen funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali poszukiwany pojazd. – System jest wspólnym systemem informacyjnym państw członkowskich, który dzięki komputerowemu przetwarzaniu danych pozwala przede wszystkim na weryfikację osób podczas kontroli granicznej, ale jest również wykorzystywany podczas kontroli o charakterze policyjnym przeprowadzanych już wewnątrz kraju – tłumaczy Zaborski. – Zatrzymanie poszukiwanej ciężarówki jest przykładem tylko na to jak system podnosi skuteczność straży w walce z przestępczością – kończy funkcjonariusz.

 

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here