Koncert Wielkanocny Raciborskiej Orkiestry Kameralnej

W piątek, 4 kwietnia, o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Mikołaja w Raciborzu odbędzie sie Koncert Wielkanocny Antonio Vivaldi "Cztery pory roku".

Starosta raciborski Adam Hajduk i prezydent Raciborza Mirosław Lenk zapraszają na Koncert Wielkanocny w wykonaniu chóru mieszanego parafii w Brzeziu, chóru mieszanego parafii w Krzyżanowicach oraz Raciborskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygował będzie Andrzej Rosół. Na skrzypcach zagra Jacek Ropski. Chóry przygotowuje Aleksandra Gamrot i Leonard Fulneczek. Słowo o muzyce – Katarzyna Nawrat. W programie koncertu również: Wolfgang Amadeusz Mozart – "Ave verum corpus", Georg Friedrich Haendel – "Alleluja z oratorium", "Mesjasz", Wolfgang Amadeusz Mozart – "Eine kleine Nachtmusik".

- reklama -

 

Raciborska Orkiestra Kameralna wraca?

 

1 lutego na deskach Raciborskiego Centrum Kultury wystawiony został musical „Skrzypek na dachu” J. Bocka. Wykonawcami tego przedsięwzięcia byli soliści, aktorzy, chór i balet Teatru Nowego w Słupsku od kilku lat kierowanego przez urodzonego w Raciborzu śpiewaka i aktora Zbigniewa Kułagowskiego. Kierownictwo muzyczne objął Andrzej Rosół. Wspólnie z wykonawcami ze Słupska zaprezentowała się 25 osobowa Raciborska Orkiestra Kameralna, w skład której weszli muzycy mieszkający, pracujący w Raciborzu, a także od wielu lat współpracujący z dyrygentem.

 

 

Ostatni raz Raciborska Orkiestra Kameralna grała pięć lat temu w pamiętnym ponad dwugodzinnym koncercie, na którym wystąpiła wybitna śpiewaczka operowa i kabaretowa (Maria Callas i Louis Defunes w jednym) Agnieszka Fatyga. Wcześniej, w ciągu blisko 30 lat, z orkiestrą wystąpili m.in. Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka a także około 100 solistów polskich i zagranicznych. Pięciokrotnie zespół koncertował za granicą, trzykrotnie nagrywał dla radia. Brał udział w festiwalach. Na temat orkiestry napisano cztery prace magisterskie. Z orkiestrą koncertowały raciborskie chóry. Raz w roku z orkiestrą koncertowali uczniowie PSM I st. w Raciborzu.

 

 

W latach dziewięćdziesiątych, gdy wiceprezydentem, któremu zespół podlegał, był Mirosław Lenk – Raciborska Orkiestra Kameralna była najwspanialszą wizytówką muzyczną Raciborza. To ona uświetniała wszelkie ważne uroczystości miejskie (np. podpisywanie umów partnerskich z Opavą, Roth a także Zjazd Raciborzan).

 

 

Wstęp na koncert jest wolny.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here