Triduum Paschalne

0

Liturgia Triduum Paschalnego w Wielki Piątek składa się z liturgii słowa śpiewanego i mówionego, w której rozważa się mękę Pańską, i z obrzędu adoracji krzyża wystawionego przed głównym ołtarzem.

Po Komunii św. Przenajświętszy Sakrament zostaje przeniesiony w monstrancji do Grobu Pańskiego i tam wystawiony. Symbolizuje to złożenie ciała Chrystusa do grobu.

- reklama -

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św., a Przenajświętszy Sakrament od Wielkiego Czwartku znajduje się w tzw. ciemnicy /najczęściej funkcję tę pełni boczna kaplica lub inne odosobnione miejsce w świątyn/i/. Od tej pory rozpoczyna się adoracja, która w wielu kościołach trwa przez całą noc aż do ceremonii Wielkiej Soboty.

W sobotę przy grobie wartę pełnią przedstawiciele różnych stanów i zawodów, np. strażacy, górnicy, w raciborskiej parafii NSPJ również kolejarze.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, spokoju, zamyślenia i refleksji nad sensem męki Zbawiciela.

W tym dniu tradycyjnie wielu rodziców lub opiekunów odwiedza z dziećmi Boże Groby w okolicznych świątyniach. Na Śląsku spotyka się jeszcze zwyczaj obdarowania dzieci słodyczami po wyjściu ze świątyni jako symbol nagrody od Pana Jezusa za całowanie krzyża. Jest to stara i piękna tradycja, uzmysławiająca dzieciom miłość i dobroć Chrystusa.

 

 

/K.N./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here