W wielu polskich świątyniach Grób Pański co roku ma inną oprawę plastyczną. Oddaje symbolikę wydarzeń historycznych lub aktualnych, komentuje zachowania społeczne, odkrywa wady narodowe.
Groby Pańskie usytuowane są w różnych miejscach świątyni: w prezbiterium, na ołtarzu głównym,w nawie bocznej lub na środku kościoła. Czasem spotyka się specjalnie wybudowane kaplice boczne lub kamienne groty z figurami zmarłego i złożonego w grobie Chrystusa.
Na Starym Mieście w Warszawie spotyka się Groby Pańskie tworzone często dużym nakładem pracy. Są to całe scenografie religijne przedstawiające grób, w którym po śmierci na krzyżu złożono ciało Jezusa Chrystusa.
W zeszłym roku w kościele akademickim św. Anny duszpasterze pokazali Chrystusa nie leżącego w grobie, ale w szpitalnym łóżku, pod kroplówką. Na karcie chorobowej widniał napis "Ecce homo" ("Oto człowiek"). Przy łóżku stała Maryja, apostołowie i lekarz.
Inaczej jest w parafiach raciborskich. Obowiązuje tu schemat grobu z papierowych głazów i z gipsową figurą Jezusa ułożoną pośród kwiatów, najczęściej w kolorze białym – symbolizującym czystość, odrodzenie i zmartwychwstanie. Rokrocznie, wygląd grobów jest taki sam… .
Zobacz zdjęcia Grobów Pańskich wykonanych w ubiegłym roku Warszawie oraz w Niepokalanowie.
Zobacz Fotoreportaż z Grobów Pańskich w parafiach raciborskich…
/K.N./
/BSp/