Sławni ludzie: Ślązacy, raciborzanie – konkurs międzyszkolny

0

Honorowy patronat nad konkursem z okazji 900-lecia powstania Raciborza objął Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk.

Na pewno zdarzyło się Wam wiele razy czytać obszerne biografie znanych ludzi, pełne dat, nazwisk i niezliczonych faktów, które należy zapamiętać. Trzeba odrobić pracę domową albo przygotować się do sprawdzianu, a tu za nic w świecie nie da się przebrnąć przez te wszystkie nudy! A przecież osoby, o których czytamy, to prawdziwi ludzie, z krwi i kości! Tak samo jak my chodzili do szkoły, śmiali się i wygłupiali, wspinali się po drzewach i grali w kapsle. Dlaczego o tym nikt nie pisze? Czy nie przyszło Wam nigdy do głowy: „Ja bym to napisał zupełnie inaczej!"?

- reklama -

 

Jeśli tak, to właśnie masz najlepszą okazję, żeby swój pomysł zrealizować.
Zamiast narzekać na nudę, weź pióro do ręki i stwórz oryginalną, nietuzinkową biografię wybranej postaci. Zaproś do współpracy kolegów i koleżanki.

 

Ma być z humorem, ma trzymać w napięciu, ma intrygować. Rozejrzyjcie się dokoła, na pewno są wśród Was tacy, którzy mają lekkie pióro, i tacy, którzy tym piórem potrafią rysować w sposób wyjątkowy. Zmobilizujcie swoje siły i stwórzcie pracę konkursową. Najlepsze z nich zostaną opublikowane na stronach Raciborskiego Portalu Internetowego.

 

Zadanie konkursowe

 

Konkurs „Sławni Ludzie: Ślązacy, Raciborzanie” trwa do końca maja. Swoich sił w konkursie mogą spróbować uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wykonując indywidualnie zadanie konkursowe.

 

Zadaniem konkursowym jest stworzenie oryginalnej, nietuzinkowej biografii (lub jej fragmentu) znanej osoby. Chodzi o osoby, które były wybitne w dziedzinie nauki, literatury, sztuki czy historii i miały związki z Śląskiem lub Raciborzem. Z jednej strony, praca musi zawierać fakty zgodne z rzeczywistością, a z drugiej ma nie być nudna! Niech to będzie biografia taka, którą czyta się jak trzymającą w napięciu sensacyjną książkę. Najlepiej, gdyby tekst wzbogaciły ilustracje. Zmobilizujcie swoje siły: dobry tekst plus ilustracje, to już połowa sukcesu! A może i trzy czwarte?!

 

Osoba do kontaktu: Agnieszka Czarna, tel. 0 32 415 33 29.

 

Regulamin konkursu „Sławni Ludzie: Ślązacy, Raciborzanie” organizowanego przez ZSP nr 3, Szkołę Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich w Raciborzu

 

1. W konkursie mogą wziąć udział indywidualnie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

2. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.

3. Zadanie konkursowe polega na napisaniu biografii (lub jej fragmentu) wybranej, powszechnie znanej osoby, która urodziła się, przebywała lub też miała inne związki z Śląskiem, również z Raciborzem. Powinna to być postać, która była wybitna w dziedzinie nauki, literatury, sztuki, historii czy muzyki.

4. Koniecznym warunkiem konkursu jest to, że fakty zawarte w biografii muszą być zgodne z rzeczywistością.

5. Biografia ma być napisana z humorem lub z elementami sensacyjnymi.

6. W pracy można wykorzystać ilustracje wykonane przez uczestnika konkursu dowolną techniką plastyczną lub na komputerze.

7. Praca powinna zawierać od 3000 do 6000 znaków (bez spacji).

8. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać do 15.05.2008 r., natomiast pracę konkursową do 30. 05. 2008 r. na adres: Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 3, 47- 400 Racibórz, ul. Sudecka 2.

9. Zwycięskie prace zostaną opublikowane m.in. na stronach Raciborskiego Portalu Internetowego.

10. Do prac Jury Konkursu zostali zaproszeni m.in.:
– Herbert Engel – doradca metodyczny języka polskiego,
– Andrzej Biskup – nauczyciel języka polskiego,
– Agnieszka Chmielecka – instruktor plastyki w MDK,
– Roman Szczasny – nauczyciel plastyki.

11. Decyzją Jury Konkursu najlepszy uczestnik zostanie uhonorowany nagrodą Grand Prix (MP4). Przewidziane są również trzy nagrody w każdej kategorii wiekowej.

12. Jury konkursowe zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowych wyróżnień.

13. Zgłoszenie w konkursie jest jednoznaczne ze zgodą na opublikowanie pracy.

14. Prac konkursowych nie zwracamy.

 

Patronat medialny nad konkursem objął m.in. Raciborski Portal Internetowy.

 

 Pobierz formularz zgłoszeniowy na konkurs.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here