Epifanie Wiesławy Hołyńskiej

0

Wiesława  Hołyńska z wykształcenia jest  historykiem sztuki, ale swoje powołanie odnalazła podczas prowadzenia art-terapii w ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

Wraz z osobami niepełnosprawnymi zrealizowała projekt artystyczny OBRAZY CHMUR, obejmujący film, spektakl teatralny oraz kilka wystaw fotografii. Do uczestnictwa w projekcie zaprosiła artystów z Polski, Czech i Szwajcarii. Spektakl teatralny uczestników pracowni plastycznej prowadzonej przez Wiesławę Hołyńską był prezentowany m.in. w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, zaś ich prace plastyczne zdobywają regularnie liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych biennalach organizowanych przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. (…) Jej międzynarodowe wystawy to OBRAZY CHMUR, MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ oraz EPIFANIE. (…) Fotografia i malarstwo Wiesławy Hołyńskiej są sztuką opowieści, na którą składają się owe epifanie, będące sumą pojedynczych wzruszeń, małych i wielkich zachwytów, stanowiące swoistą interpretację słów ks. Jana Twardowskiego, iż świat jest po to, żeby mu się stale dziwić. (…)

- reklama -

 

 

 

Obrazy i fotografie Wiesławy Hołyńskiej zachęcają do zastanowienia się, patrzenia na otaczający nas świat bez okularów rutyny, bez automatyzmów percepcyjnych, w sposób bezpośredni, spontaniczny i otwarty- cytując tu słowa Henryka Wańka, poezja jest bowiem zawieszona między niebem a ziemią, wiąże ze sobą prozę życia i ciężar istnienia z lekkością naszych marzeń, snów na jawie; jest wytchnieniem i swoistym oddechem w nieustannym dreptaniu po utartych ścieżkach. Chciałabym, aby odbiorca nie przechodził obojętnie, ale żeby fotografia poruszała go i prowokowała do osobistych epifanii. – podsumowuje Wiesława Hołyńska.
Katarzyna Kwiotek

/Przedruk fragmentów z Almanachu Prowincjonalnego nr 7/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here