Iwulski na pograniczu sztuki i rzeczywistości

0

Mateusz Iwulski zajmuje się sztuką performance i video, fotografią, a także teatrem, filmem niezależnym i tańcem butoh.

Mateusz Iwulski to współtwórca i wiceprezes stowarzyszenia kulturalnego ASK w Raciborzu, aktor teatru Tetraedr, student realizacji obrazu filmowego o specjalizacji reżyseria filmowa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Zajmuje się sztuką performance i video, fotografią, a także teatrem, filmem niezależnym i tańcem butoh.

- reklama -

 

Człowiek w ciągłym biegu. Nie wiadomo kiedy żyje a kiedy tworzy, dlatego mówi z przekąsem: Antonin Artaud mówił przekornie, że życie to sobowtór teatru. Dla mnie nie ma jasnego rozdziału między sztuką a życiem. Teatr czy szerzej performatywność interesuje mnie najbardziej, bo wydaje się być najbliżej życia w tym sensie, że to życie manifestuje się tu i teraz, w obecności. Performer jest w intensywnym procesie, który możemy obserwować.

Mateusz Iwulski pracuje w teatrze alternatywnym, zajmuje się tańcem butoh i performances. Przygoda performatywna zaczęła się od Teatru Tetraedr, którego jest członkiem od 2002 roku. Specyfika pracy z Grażyną Tabor (reżyserem i założycielką teatru) pozwala mu jednak powiedzieć, iż najczęściej cały zespół jest współtwórcą koncepcji i scenariusza, co ma coś ze słynnej création collective. W zeszłym roku Tetraedr za spektakl „Regał ostatnich tchnień” inspirowany książką Aglayi Veteranyi, otrzymał jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w Polsce- Grand Prix Tyskich Spotkań Teatralnych. (…)

 

 

/Foto: P. Dominiak, Tetraedr Regał oststnich tchnień/

 

Solowa działalność Iwulskiego na scenie w ostatnim czasie skupia się wokół tańca butoh. W 2007 roku był kuratorem projektu rewitalizacji przestrzeni miejskich za pomocą tańca butoh w ramach projekt Ciało. Ruch. Miasto, który adaptował postindustrialne przestrzenie na potrzeby intermedialnego spektaklu tańca butoh. W grudniu tego samego roku Iwulski miał okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez mistrza butoh – Atsushiego Takenouchi. Zwieńczeniem wspólnej pracy tej międzynarodowej grupy był pokaz w warszawskim Teatrze Rozmaitości.

Od 2006 rozwija projekt „Live acts”, łączący performance, butoh i elementy tańca nowoczesnego. Do tej pory w ramach projektu pokazane zostały m.in. video-performance „Strach i fascynacja” na wystawie „Pokolenie porno” w Łodzi w 2006 i performance „Live act for Germany” w Berlinie w październiku 2007. "Strach i fascynacja" traktuje o człowieku, jego ciele i jego prawdzie w kulturze zdominowanej przez massmedia – wyjaśnia autor – To praca o zauroczeniu popkulturą, której się boję i fascynacji tym strachem. Iwulski został również zaproszony przez niemiecki ośrodek Open Space na międzynarodowy Open Space Festival of Free Arts w Berlinie, gdzie zaprezentował dwie prace: wspomniany już performance "Live act for Germany”, łączący political fiction w stosunkach polsko-niemieckich z wariacją na temat współczesnych form tańca, w tym japońskiego butoh, oraz instalację video pt. "Town which Doesn't Exist Anymore" (Miasto, którego już nie ma), zrealizowaną wspólnie z Klaudyną Malinowską, która to instalacja jest rozwinięciem projektu filmowego z wywiadami na temat pamięci o przedwojennym Raciborzu. Projekt składa się z serii wywiadów ze starszymi ludźmi, którzy na podstawie wspomnień opisują nieistniejące przedwojenne miasto swojego dzieciństwa. (…)

 

 

/Foto: K. Malinowska, Miasto, którego już nie ma, sekwencja klatek z filmu/

Od 2004 zajmuje się animacją kulturalną i promocją sztuki: –Z Raciborskim Stowarzyszeniem Kulturalnym ASK w Raciborzu realizujemy co roku kilka projektów animacyjnych, edukacyjnych i artystycznych. W czerwcu bieżącego roku odbędzie się 3. edycja międzynarodowego spotkania site-specific art (sztuki wykorzystującej specyfikę miejsca) – Raciborskiego Festiwalu Sztuki Ciało.Duch.Miasto. Festiwal, którego jestem dyrektorem artystycznym, zaprasza młodych twórców do realizacji projektów w przestrzeniach miejskich Raciborza. (…)

W 2006 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta dla wyróżniającego się animatora kultury, przyznanej mu za wkład pracy i zaangażowanie w podejmowaniu przedsięwzięć w zakresie upowszechniania kultury, twórczości artystycznej, edukacji kulturalnej oraz działalności społecznej.

W lutym 2008 roku Mateusz Iwulski został laureatem nagrody dla animatorów kultury w organizowanym przez TVP konkursie "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka?". W realizacji finansowanego przez program stypendialny DK projektu Iwulskiego Miasto zabaw weźmie udział również stowarzyszenie ASK. (…)

Najbliższe plany na przyszłość Mateusza Iwulskiego to praca nad solowym pokazem tańca butoh, realizacja projektu Miasto zabaw oraz przygotowania się do 4. edycji RFS. Pytany o marzenia i plany odpowiada: Marzenia kojarzą mi się z czymś nierealnym, niedoścignionym, nie możliwym do zrealizowania w tym życiu. Wolę mówić o planach. Życz mi więcej odwagi. Po spotkaniu z aktorami legendarnego The Living Theatre został mi w pamięci cytat jednego z nich, który powiedział, że „wszystko to kwestia odwagi.”

Sylwetkę i wywiad przygotowała Katarzyna Kwiotek.

 

Przedruk fragmentów z Almanachu Prowincjonalnego nr 7

Więcej o Mateuszu Iwulskim na stronach:

www.myspace.com/iwulski

www.ask.org.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here