Warsztaty z zakresu „Czarnego Teatru” i „Rytmu w Teatrze”

0

Od 26 do 27 kwietnia od godz. 10.00 w sali kameralnej RCK przy ul. Chopina 21 odbywać się będą warsztaty dla nauczycieli, studentów, terapeutów, opiekunów.

„Czarny Teatr” jako forma teatralna, terapeutyczna i edukacyjna

- reklama -

 

 

• Teatr – zabawy rytmiczne, etiudy teatralne, ruch sceniczny, mowa ciała, praca z rekwizytem, zasady teatralizowania dramy, praca z maską, animacja lalki.
• Terapia – aktywizowanie ciała w zaburzeniach emocjonalnych, spowalnianie kinestetyczne w nadpobudliwości psycho – ruchowej, wspomaganie leczenia fobii.
• Edukacja – drama w czarnym teatrze, edukacja podświadomości.

 

„Czarny teatr” wykorzystuje światło ultrafioletowe, w którym postać aktora jest niewidoczna. Aktor animuje stworzone przez siebie przedmioty, postaci, przestrzeń w zależności od założonego celu.

 

W trakcie warsztatu obowiązuje czarny strój. Organizatorzy proszą również o przyniesienie starych, białych prześcieradeł.

 

Zajęcia będzie prowadzić mgr Koryna Opala-Wnuk – z wykształcenia teatrolog ( absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie), trener amerykańskiego programu kreatywnego myślenia „Odyseja Umysłu”, specjalistka ds. edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych.  Pracuje z dziećmi i dorosłymi z wyzwaniami w rozwoju, środowiskami zagrożonymi patologią: zakłady penitencjarne, poprawcze. Kinezjolog, artekinezjolog, terapeuta turnusów neurokinezjologiczno – rehabilitacyjnych Międzynarodowego Instytutu Neurokinezjologii w Warszawie. Studentka i wychowanka Anny Dziedzic i Haliny Machulskiej w zakresie dramy. Wykładowca kilku uczelni w Polsce (techniki artystyczne, drama, arteterapia). Pracownik Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Kuratorskiego Ośrodka Pracy. Od 15 lat sztukę wykorzystuje w procesie edukacji i terapii. Prowadzi autorskie zajęcia warsztatowe w Polsce i Niemczech.

 

„Rytmy w teatrze”

 

Celem tego warsztatu jest wprowadzenie do gier, zabaw, akcji improwizacji, które mogą stać się elementem do budowy struktur scenicznych, ale mogą być też potraktowane jako niezależne działania uczące świadomości ciała, koncentracji, skupienia i dobrej zabawy. Motywem przewodnim spotkania będzie ekspresja i rytm w teatrze.

 

Wszystkim działaniom będzie towarzyszyła "świadomość rytmiczna". Będziemy tworzyć grupowe akcje rytmiczne będące spotkaniem różnych rytmów (np. Bałkańskich). Będziemy też odwoływać się do naturalnych rytmów, bliskich naszemu codziennemu życiu. Istotnym elementem tego spotkania będzie też praca z partnerem a przede wszystkim konfrontacja z samym sobą – mówi organiatorka.

 

Warsztat będzie prowadzić Grażyna Tabor – pedagog, reżyser teatralny. Na co dzień tworzy teatr z grupą teatralną TETRAEDR w Raciborskim Centrum Kultury oraz z młodzieżą z Zakładu Poprawczego w Raciborzu. Współpracuje też z wieloma artystami i stowarzyszeniami artystycznymi zaliczanymi do tzw. nurtu "OFF".

 

Warsztaty są przeznaczone dla nauczycieli, studentów, terapeutów, opiekunów dzieci ze środowisk zagrożonych i dzieci dysfunkcyjnych.

 

Koszt (2 warsztaty) – 100 zł
Ilość miejsc ograniczona – do 30 osób
Zgłoszenia są przyjmowane do 21 kwietnia na adres:
Raciborskie Centrum Kultury
ul. Chopina 21, Racibórz
tel. 032 415 25 40 w.10, email: [email protected]

 

Szczegółowych informacji udzielają: Danuta Jarosz i Dorota Franaszek.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here