Towarzystwo Pielęgniarskie w stronę edukacji kobiet

0

Raciborski oddział Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przygotował konferencję edukacyjną na temat profilaktyki nowotworów piersi.

- reklama -

 

Konferencja "Działania edukacyjne w profilaktyce raka piersi”, która odbyła się 30 oraz 31 maja, miała na celu przekazanie kwantum wiedzy na temat nowotworów piersi.

 

Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej z kobiet – we wstępie do konferencji zaznaczała przewodnicząca koła terenowego PTP Krystyna Klimaszewska. Aby dbać o siebie, nie musimy koniecznie co miesiąc chodzić do ginekologa, wielokrotnie poddawać się badaniom. Możemy same regularnie oglądać i badać własne piersi. Dopóki nie zdamy sobie sprawy, jak dużo zależy od nas i jak ważna jest profilaktyczna troska o zdrowie, nie będzie możliwe zmniejszenie ciągle dużej liczby zachorowań na raka piersi.

Dr K. Trela w swoim wystąpieniu podkreśliła, że rak piersi zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Rozpowszechnienie badań mammograficznych w ostatnich latach przyczyniło się do wykrywania raka piersi we wczesnym stopniu zaawansowania. Fakt ten , w sposób istotny wpłynął na poprawę wyników leczenia tego nowotworu. Coraz więcej kobiet uzyskuje szansę wieloletniego wyleczenia i zachowania gruczołu piersiowego. Wiedza na temat budowy anatomicznej i fizjologii piersi, stanowi podstawę do panowania techniki samobadania piersi, co w istotny sposób przyczynia się do wcześniejszego wyleczenia. Lek. J. Hanslik w swoim wykładzie wielokrotnie wskazywał na konieczność samokontroli oraz poddawania się wczesnej diagnostyki. 90% nowotworów piersi jest wykrywanych przez same kobiety w czasie samobadania. Średnica guza w momencie przystąpienia do leczenia jest najważniejszym z czynników prognostycznych.

 

 

Poza wykładami lek. med. specjalisty onkologa Jerzego Hanslika oraz  lek. med. radioterapeuty dr Krystyny Treli mgr Krystyna Klimaszewska i Beata Wysoczańska – Skroban, przy wsparciu  lekarskim, przeprowadziły  warsztaty, których celem było zapoznanie z techniką badania palpacyjnego piersi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestniczki  warsztatów stosując przyswojoną technikę samobadania,  zaufały swoim dłoniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podkreślono że: 

– nie bada się po to by wykryć guza, lecz aby upewnić się, że go nie ma

– najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji,  a po menopauzie   raz w miesiącu,

– gdy zauważy się  coś niepokojącego wskazana jest wizyta lekarska  w poradni chorób sutka,

– nie należy wyciągać pochopnych wniosków – nie każdy guzek jest  rakiem, ale każdy należy poddać diagnozie lekarskiej.

 

Organizatorzy konferencji składają podziękowania  władzom miasta Raciborza oraz dyrekcji raciborskiego szpitala za wsparcie w przygotowaniu tak cennej inicjatywy profilaktycznej dla kobiet .
/BSp/

 

 

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here