
Dyktanda jak zwykle były trudne, ale szczególnie młodzież podstawówek poradziła sobie z nimi znakomicie, nie ułatwiając tym decyzji jury.
Materiał opublikowany na zlecenie starostwa.
Zwyciężczyniami tegorocznych, piętnastych zmagań młodzieży szkół podstawowychi gimnazjów o powiatowego mistrza ortografii zostały: Aleksandra Kribus ze Szkoły Podstawowej w Kobyli i Magdalena Kutrowska z Gimnazjum nr 2 w Raciborzu. W zawodach uczestniczyło 44 uczniów, którzy wygrali eliminacje w swoich szkołach.
W konkursie nie mogło zabraknąć akcentów, związanych z 900-leciem Raciborza. Zadbała o to autorka jednego z dyktand, Bogusława Koczwara. Jej tekst nosi tytuł "Zwycięstwo króla Jana i Mai Skarżanki", a treść (bardziej literacka niż historyczna) zawiera m. in. opis przejazdu Jana III Sobieskiego przez Racibórz.
A oto pełne wyniki konkursu.
Kategoria szkół podstawowych:
1 miejsce − Aleksandra Kribus, SP Kobyla (op. Ksenia Pochwyt),
2 miejsce ex equo
– Emilia Frost, SP 18 Racibórz (op.Tomasz Hetman),
− Ewa Pabian, SP Kuźnia Raciborska (op. Małgorzata Tykierka),
Wyróżnienia – Karolina Piecha, SP Pietrowice Wielkie (op. Janina Ślusarczyk),
− Joanna Rak, SP 4 Racibórz (op. Alicja Stoińska).
Kategoria gimnazjów:
1 miejsce – Magdalena Kutrowska, Gimnazjum nr 2 Racibórz (op.Dorota Bulenda),
2 miejsce ex equo
– Wojciech Kaczmarczyk, Gimnazjum nr 5 Racibórz (op. Mariola Chmielarz),
− Patryk Mainka, Gimnazjum dwujęzyczne Racibórz (op. Grażyna Strózik),
Wyróżnienie – Katarzyna Kappa, Gimnazjum nr 5 Racibórz (op. Mariola Chmielarz).
Bony książkowe dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Prace uczniów oceniali poloniści: Herbert Dengel (przewodniczący i organizator zawodów), Mariola Chmielarz, Bogusława Koczwara, Małgorzata Tykierka, Alicja Stoińska.
/Starostwo Powiatowe/
Redakcja zastrzega sobie możliwość moderowania komentarzy pod tym artykułem. Komentarze o obraźliwej /i/lub niemerytorycznej treści będą usuwane.




![Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami [ZDJĘCIA] Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/klub-ojca.jpg)
![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)
![Duet Kowalewska & Kuder prezentuje nowy singiel „Twist” [WIDEO] Kowalewska & Kuder](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/2-twist-kowalewska-kuder.jpg)





![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)





