Policja ostrzega: lepiej dmuchać na zimne

0

Już trzeci rok przed wakacjami raciborska policja przypomina i przestrzega, aby podczas dłuższych wyjazdów za granicę zachować szczególne środki ostrożności.

Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok, który wymaga przemyślanych decyzji, a nagły wyjazd temu nie sprzyja. Na pewno nie jest to też dobry sposób na rozwiązanie problemów. Należy zdać sobie sprawę czy wystarczy umiejętności i wiedzy na podjęcie pracy w innym kraju.

- reklama -

 

Wyjeżdżający za granicę w celach zarobkowych bezkrytycznie traktują podróże i zapominają o swoim bezpieczeństwie, chociaż wyjazd w nieznane miejsce, bez wcześniejszego rozeznania o charakterze pracy jest dużym ryzykiem.

 

W ostatnich latach media w całym kraju informowały o niewolniczej pracy do jakiej byli zmuszani nasi rodacy. Zdarzały się i w dalszym ciągu ujawniane są fakty handlu zarówno ludźmi, jak i handlu ludzkimi organami. Policja apeluje, by wyjeżdżający za granicę nie tylko do pracy, ale także w celach turystycznych zachowali najprostsze, jednakże najbardziej skuteczne środki ostrożności.

 

Większość wyjeżdżających  za granicę to osoby w młodym wieku, nie posiadające dostatecznego doświadczenia życiowego, a dostrzegające w zagranicznych wyjazdach sposób na miłe spędzenie czasu lub dorobienia sobie wymarzonych pieniędzy. To właśnie te osoby należą do grupy największego ryzyka przestępstw handlu ludźmi, seksualnego wykorzystania, niewolniczej pracy, a także często są ofiarami handlu organami ludzkimi.

 

Policja przestrzega właśnie te osoby przed zbyt pochopnymi i nie do końca przemyślanymi decyzjami wyjazdu w  nieznane miejsca i nierzadko  powierzanie swojego losu obcym osobom.

 

Jeżeli ktoś decyduje się na wyjazd powinien:
– jeżeli ma taką możliwość to przy wyjazdach turystycznych należy korzystać z usług sprawdzonych  firm,
– przy wyjazdach prywatnych należy korzystać z ofert już sprawdzonych przez naszych znajomych lub bliskich,
– w kontaktach za granicą  trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania do obcych osób,
– nie przyjmować ofert pracy od osób, których nie zna,
– pod żadnym pozorem nie oddawać nikomu swoich dokumentów,
– nie podpisywać dokumentów i druków, których się nie rozumie,
– trzeba znać nr telefonu do polskiej ambasady w kraju, w którym się aktualnie przebywa, 
– wyjeżdżąjąc, należy poinformować rodzinę lub znajomych o swoim docelowym adresie, a także utrzymywać częste kontakty telefoniczne, smsowe lub mailowe.

 

Na szczęście raciborska policja dotychczas nie prowadziła żadnego postępowania w tego typu sprawach.

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here