Młodzieżowe imprezy nie zawsze są bezpieczne

0

“Pilnuj drinka” – to ogólnopolska akcja, do której przyłączyła się raciborska policja. Prowadzona jest przez cały rok, jednak w okresie przedwakacyjnym jest szczególnie aktualna.

“Pilnuj drinka” to skierowana do młodzieży akcja, w czasie gdy wzrasta jej zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w lokalach rozrywkowych, pubach, dyskotekach i na imprezach plenerowych. Stwarza to doskonałą okazję dla przestępców, którzy pod nieobecność lub nieuwagę nastolatków, mogą dodawać do napoju środki psychotropowe powodujące utratę świadomości.

- reklama -

 

Taki stan może być wykorzystany do kradzieży mienia, uszkodzenia ciała, a nawet gwałtu. Przestępcy są bezwzględni i działają właściwie wszędzie – np. w pociągu okradną współpasażera, a nawet na spotkaniu biznesowym potrafią ukraść ważne dokumenty, samochód.

 

Najbardziej znaną i wykorzystywaną do tego celu jest substancja zwana GHB (gamma-hydroksymaślan), ale nie jest to jedyny środek wykorzystywany przy oszałamianiu upatrzonych osób. Charakterystyczny dla tych substancji jest brak smaku, barwy i zapachu i mogą one być dodawane do różnych napojów, w tym także alkoholowych. Występują w postaci proszku, płynu lub granulatu i podane w małych ilościach wywołują stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabiając czujność potencjalnej ofiary, jednocześnie zwiększając uległość.

Wieksze dawki powodują uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym myśleniem do utraty świadomości przez dłuższy okres czasu. Powodują też zanik pamięci bez utraty przytomności. W większych dawkach środek jest niebezpieczny dla życia.

 

Policja apeluje do młodzieży, szczególnie do kobiet, które w większości przypadków są ofiarami przestępców, by były świadome takiego zagrożenia. A wiedząc i pamiętając o nim, łatwiej można go uniknąć: na imprezy chodzić z zaufanymi znajomymi; w mieszanym towarzystwie, o ile to możliwe należy własnoręcznie otwierać napoje, lub obserwować jak napoje sa sporządzane; od nieznajomych, nawet jeśli są sympatyczni, nie przyjmować żadnych napojów, a swojego napoju nie pozostawiać bez opieki; kiedy jednak poczuje się dziwne oszołomienie należy poprosić o zaufaną pomoc i opiekę.

 

Co jednak zrobić, gdy ktoś stanie się ofiarą? Policja radzi, by natychmiast zgłosić się na policję, która w ramach swoich obowiązków zabezpiecza konieczne działania. Należy zgłosić się też do szpitala celem wykrycia rodzaju narkotyku. Jeżeli kobieta została zgwałcona powinna wykonać niezbędne badania, czy nie jest w ciąży lub zarażona jakąś chorobą. Niezmierna ważna jest także wizyta u psychologa.

 

Akcja prowadzona przez policję ma na celu przeciwdziałanie tragediom, o których ostatnio coraz częściej słychać w mediach, a okres wakacyjny szczególnie sprzyja tym przestępstwom.

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here