“Pilnuj drinka” – to ogólnopolska akcja, do której przyłączyła się raciborska policja. Prowadzona jest przez cały rok, jednak w okresie przedwakacyjnym jest szczególnie aktualna.
“Pilnuj drinka” to skierowana do młodzieży akcja, w czasie gdy wzrasta jej zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w lokalach rozrywkowych, pubach, dyskotekach i na imprezach plenerowych. Stwarza to doskonałą okazję dla przestępców, którzy pod nieobecność lub nieuwagę nastolatków, mogą dodawać do napoju środki psychotropowe powodujące utratę świadomości.
Taki stan może być wykorzystany do kradzieży mienia, uszkodzenia ciała, a nawet gwałtu. Przestępcy są bezwzględni i działają właściwie wszędzie – np. w pociągu okradną współpasażera, a nawet na spotkaniu biznesowym potrafią ukraść ważne dokumenty, samochód.
Najbardziej znaną i wykorzystywaną do tego celu jest substancja zwana GHB (gamma-hydroksymaślan), ale nie jest to jedyny środek wykorzystywany przy oszałamianiu upatrzonych osób. Charakterystyczny dla tych substancji jest brak smaku, barwy i zapachu i mogą one być dodawane do różnych napojów, w tym także alkoholowych. Występują w postaci proszku, płynu lub granulatu i podane w małych ilościach wywołują stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabiając czujność potencjalnej ofiary, jednocześnie zwiększając uległość.
Wieksze dawki powodują uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym myśleniem do utraty świadomości przez dłuższy okres czasu. Powodują też zanik pamięci bez utraty przytomności. W większych dawkach środek jest niebezpieczny dla życia.
Policja apeluje do młodzieży, szczególnie do kobiet, które w większości przypadków są ofiarami przestępców, by były świadome takiego zagrożenia. A wiedząc i pamiętając o nim, łatwiej można go uniknąć: na imprezy chodzić z zaufanymi znajomymi; w mieszanym towarzystwie, o ile to możliwe należy własnoręcznie otwierać napoje, lub obserwować jak napoje sa sporządzane; od nieznajomych, nawet jeśli są sympatyczni, nie przyjmować żadnych napojów, a swojego napoju nie pozostawiać bez opieki; kiedy jednak poczuje się dziwne oszołomienie należy poprosić o zaufaną pomoc i opiekę.
Co jednak zrobić, gdy ktoś stanie się ofiarą? Policja radzi, by natychmiast zgłosić się na policję, która w ramach swoich obowiązków zabezpiecza konieczne działania. Należy zgłosić się też do szpitala celem wykrycia rodzaju narkotyku. Jeżeli kobieta została zgwałcona powinna wykonać niezbędne badania, czy nie jest w ciąży lub zarażona jakąś chorobą. Niezmierna ważna jest także wizyta u psychologa.
Akcja prowadzona przez policję ma na celu przeciwdziałanie tragediom, o których ostatnio coraz częściej słychać w mediach, a okres wakacyjny szczególnie sprzyja tym przestępstwom.
/wgg/