Przewodnicy zawitali do Raciborza

0

Na początku lipca odbyła się sesja naukowa  „Śladami Śląskich Piastów” zorganizowana przez PTTK, w programie której nie zabrakło zwiedzania raciborskich atrakcji.

Sesja, trwająca pięć dni – od 2 do 6 lipca, objęła łącznie wizyty w trzech miastach. Uczestnicy odwiedzili Cieszyn, Pszczynę i Racibórz. Zwiedzając raciborszczyznę, zobaczyli między innymi Zamek Piastowski, raciborski Rynek, Muzeum, kościół pw. św. Jakuba Starszego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Arboretum Bramy Morawskiej. Wzięło w niej udział 47 osób z całej Polski.

- reklama -

 

– Zorganizowaliśmy sesję, aby pokazać jej uczestnikom, że Śląsk to nie tylko huty i kopalnie, ale również fascynująca historia, zabytki, zieleń – wyjaśnia  Stanisław Kawęcki, przewodniczący  ZG PTTK. – Śląsk trzeba promować. Myślę, że aby częściej odwiedzali go turyści, trzeba wpierw rozreklamować go wśród przewodników – dodaje.

 

Na Śląsk turystów ma przyciągnąć również przygotowywany przewodnik „Szlakiem Piastów Śląskich”. – Chcemy w nim zaproponować trasę turystyczną od księstwa kozielsko-bytomskiego, poprzez raciborskie, cieszyńskie, aż po oświęcimsko-zatorskie – mówi przewodniczący ZG PTTK. – Obecnie szukamy środków finansowych na jego wydanie. Urząd Marszałkowski już dwukrotnie odrzucił naszą propozycję. Teraz prowadzimy wstępne rozmowy z lokalnymi władzami. Mamy już deklaracje Raciborza, Siewierza i Bytomia, że są w stanie pokryć część kosztów – tłumaczy Kawęcki. Mam nadzieję, że przewodnik ukaże się do końca roku – dodaje z uśmiechem na twarzy. 

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here