15 lipca Dniem bez telefonu komórkowego

Dzień bez telefonu komórkowego wymyślili internauci, a święto uzyskało rozgłos w dość nietypowy sposób. Wieść o nim rozniosła się wśród internautów na całym świecie za pomocą tzw. "łańcuszka szczęścia". Rozesłano postulat, by na 24 godziny po prostu wyłączyć telefon.

Martin Cooper to amerykański naukowiec uważany za ojca telefonów komórkowych. Cooper był dyrektorem pionu Motoroli odpowiedzialnego za badania i rozwój. Ten wynalazek niewątpliwie zrewolucjonizował sposób komunikacji międzyludzkiej. Trudno sobie teraz wyobrazić, jak kiedyś można się było umówić na spotkanie bez konsultacji przez komórkę. Dzisiejsze telefony komórkowe są coraz mniejsze i lżejsze, a komórka, z której wykonano pierwszą rozmowę (marki Motorola), miała wielkość cegły i ważyła ponad 0,8 kg. W naszym kraju pierwszy telefon komórkowy zaczął funkcjonować w roku 1992. Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 r. przez inżyniera Neil'a Papworth'a, który przesłał na telefon komórkowy życzenia świąteczne do swoich kolegów z firmy Vodafone. W lipcu 1999 r. 23-letni James Winsoar jako pierwszy stworzył logo i dzwonki do telefonu komórkowego, a grafiki i melodyjki dostępne były początkowo tylko dla telefonów Nokia. obecnie w telefonach komórkowych pojawia się możliwość połączenia z internetem, aparatem telefonicznym można robić zdjęcia, słuchać radia, nakręcać filmiki itd., pojawia się coraz wiecej możliwości wykorzystania "komórki", a wydaje się, że są one nieograniczone.

- reklama -

Jak wynika z badań, bardziej do telefonu komórkowego przywiązani są mężczyźni. 60 procent z nich przyznało w sondażu, że nosi komórkę w kieszeni spodni – większość w prawej kieszeni. Natomiast 61procent przedstawicielek płci pięknej ujawniło, że trzyma telefony w torebkach. Według badaczy, ma to negatywny wpływ na skuteczne odbieranie połączeń. Osoby noszące telefony w kieszeni nie odbierają zaledwie 30 procent połączeń przychodzących. Ci, którzy noszą komórki w torbach nie mogą odpowiedzieć nawet na co drugi telefon.

Obecnie, według danych GUS, z telefonu komórkowego korzysta 30 mln polaków. Komórkę ma niemal co czwarty mieszkaniec globu. Liczba użytkowników stale rośnie i coraz częściej stajemy się jego "niewolnikami". 15 lipca, czyli Dzień bez telefonu komórkowego, jest dobrą okazją, żeby odpocząć od komórki i sprawdzić, czy jest się w stanie, przynajmniej na jeden dzień bez niej obejść.

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here