Porządki w Sławikowie

Wiosną bieżącego roku w parku przypałacowym w Sławikowie przeprowadzono prace porządkowe.

Wykarczowano krzewy i samosiewki drzew wskazane przez konserwatora zabytków. Porządki wykonano z myślą o wyznaczeniu ścieżki dydaktycznej oraz przerzedzeniu drzewostanu. Dendrolog wyznaczył do wycinki 116 drzew. Wycinka zostanie wykonana przez specjalistyczną firmę jesienią tego roku.

- reklama -

 

 

Usunięte zostaną drzewa martwe, zamierające, z licznym posuszem w koronach, pochylone, grożące wywałem oraz te, które korzeniami wrastają w fundamenty mauzoleum.

 

 

Wycinka tych drzew poprawi warunki wzrostu i rozwoju pozostałego drzewostanu, zlikwiduje zagrożenie dla ludzi i mienia. W następstwie wykonania prac porządkowych w maju bieżącego roku Urząd Gminy wystąpił do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach o wydanie zezwolenia na prace restauratorskie przy pałacu w Sławikowie.

 

 

Planuje się tam wykonanie następujących robót:

 

– przygotowanie terenu oraz muru przypałacowego do prac remontowych,
– uzupełnienie ubytków w murze,
– wyrównanie powierzchni,
– wybudowanie nowego słupa z lewej strony parkanu,
– uzupełnienie brakującej nakrywy oraz położenie nowego tynku.

 

Remont zaprojektowano tak, aby w miarę możliwości przywrócić elewacji pierwotny wygląd. Prace są niezbędne by zapewnić istniejącym murom stabilne warunki wilgotnościowe oraz maksymalną trwałość. Koszt remontu szacuje się na około 42 tys. złotych.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here