Około tysiąca rodzin czeka w Raciborzu na Fundusz Alimentacyjny

0

Od 1 października rusza ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów czyli Fundusz Alimentacyjny.

Zgodnie z ustawą przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego  oraz podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych jest zadaniem zleconym gmin w formie dotacji celowej z budżetu państwa. W Gminie Racibórz to zadanie zostało zlecone Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

- reklama -

 

– Ci którzy są tym zaintersowani wiedzą, że ten fundusz miał długą drogę. Funkcjonował do 2004 roku, następnie istniał w ramach zasiłków rodzinnych, było to 170 zł miesięcznie. Ponieważ ta kwota była dla państwa bardzo obciążająca, gdyż  wiele osób się o nią ubiegało, zostało zamienione to na zasiłek alimentacyjny i teraz znowu wracamy do funduszu alimentacyjnego – wyjaśnia Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza.

 

Świadczenia z funduszu będą wypłacane w wysokości bieżących alimentów, jednak nie wyżej niż 500 zł osobom, których dochód w rodzinie nie przekracza 725 zł netto.  O pomoc mogą się ubiegać te osoby, które mają alimenty przyznane wyrokiem sądowym, ale nie otrzymują ich od zobowiązanych. Musi być prowadzona egzekucja komornicza nieskuteczna w okresie ostatnich dwóch miesięcy.

 

Świadczenia alimentacyjne będą przyznawane na dziecko do 18 bądź 25 roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole. Natomiast powyżej 25 roku życia beztermionowo, gdy dziecko ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ci którzy uchylają się od płacenia świadczeń alimentacyjnych będą rejestrowani w krajowym rejesterze dłużników.

 

– Po rozmowach z OPS-em, który jest w stałym kontakie z komornikami szacuje się, że około 1000 raciborskich rodzin będzie mogło korzystać z Funduszu Alimentacyjnego – dodaje Nowacka.

 

Jak podaje Barbara Śmiełowska, kierownik OPS-u, z zaliczki alimentactyjnej korzysta obecnie 400 raciborskich rodzin. Prawo do niej mają tylko rodzice stanu wolnego: panny, wdowy, rozwódki. Stąd liczba osób korzystających z funduszu alimentacyjnego będzie wyższa, bo nie będzie on ograniczony tylko do osób samotnych.

 

Osoby ubiegające się o pieniadze z Funduszu Alimentacyjnego bedą musiały złożyć w OPS-ie wniosek, ksero dowodu osobistego, akt urodzenia dziecka, wyrok o zasądzeniu alimentów, zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji od komornika bądź sądu okręgowego, zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego za 2007 rok.

 

– Wnioski będą do odebrania w raciborskim Ośrodku Pomcy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1 po 15 sierpnia – mówi Barbara Śmiełowska.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here