Planowany czerwony kolor nowego budynku RCKiK budzi kontrowersje

Czerwony kolor, mający symbolizować krew, nie podoba się raciborskiemu konserwatorowi zabytków – mówi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu. 

Ostateczna decyzja, co do koloru powstającego budynku, jeszcze nie zapadła.  Czerwień nie wszystkim się podoba, dlatego negocjacje ciągle trwają.  Budynek, mający być dobrą wizytówką miasta, będzie znajdował się w podwórku obecnego RCKiK przy ul. Sienkiewicza 3.

- reklama -

 

Plansze przedstawiające projekt nowego budynku RCKiK w Raciborzu 

 

– Pozyskaliśmy teren, który zajmowany był przez kolumnę transportu sanitarnego – wyjaśnia dyrektor RCKiK.

 

Prace związane z budową  ruszyły w listopadzie ubiegłego roku. Mają się zakończyć w połowie 2010 roku. Jest to inwestycja ministerstwa zdrowia, któremu podlega  Regionalne Centrum Krwiodawsta i Krwiolecznictwa. Jej koszt wyniesie około 19 mln zł.

 

Przygotowany teren do rozpoczęcia inwestycji

 

Obecnie RCKiK znajduje się w willii adoptowanej w latach 30 ubiegłego wieku, która  przez wiele lat była przebudowywana do potrzeb krwiodawstwa. Pomimo dostosowania, nie spełnia jednak warunków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006 roku, które wyznacza standardy funkcjonowania wszystkich zakładów opieki zdrowotnej. Od 2012  roku będą musiały je spełniać.

 

– W starym budynku  niektóre pomieszczenia sa zbyt niskie, zbyt male, układ pomieszczeń nie pozwala na spełnienie reżimu sanitarnego. Do niektórych laboratoriów trzeba wchodzić przez śluzę. Musi być stosowny uklad pomieszczeń. Pracownik powinien przechodzić przez śluzę, tam powinny być oddzielne szafki na odzież zmienną. Bardzo dużo jest tych wymogów, które nie są możliwe do spełnienia w obecnym budynku – mówi  Wiecha.

 

Dawniej, w obecnym budynku RCKiK, funkcjonowala rejonowa stacja krwiodawsta, która obsługiwala tylko teren Raciborza i powiatu raciborskiego. Teraz obejmuje cały region. Stąd wymogi lokalowe są bardzo wysokie.

 

– Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Powstało na mocy decyzji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z przekształcenia działających na terenie Raciborza i Rybnika Rejonowych Stacji Krwiodawstwa. Siedziba Centrum mieści się w Raciborzu, natomiast w Jastrzębiu-Zdroju, Pszowie i Rybniku funkcjonują jego 3 oddziały terenowe. Raciborskie Centrum Krwiodawstwa obejmuje swym zasięgiem powiat raciborski, rybnicki i wodzisławski, oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Żory i Rybnik. Jednakże dystrybucja krwi i preparatów krwiopochodnych odbywa się na terenie całego kraju – tłumaczy Maria Wiecha – gdyby wymogi  nie zostały spełnione to byłaby podstawa do zamknięcia placówki. Stąd  zostały podjęte działania. W obecnym budynku okazało sie to  niemożliwe, dlatego pierwotna koncepcja  rozbudowy obiektu została zaniechana.

 

– Postanowiliśmy wybudować nowy odrebny obiekt. Znajdzie sie w nim cała funkcja medyczna regionalnego krwiodawstwa czyli pobieranie, preparowanie krwi, badanie, przechowywanie i dystrybucja. W starym budynku będzie znajdowało się zaplecze pomocniczo-techniczne – podkreśla Wiecha.

 

Ciekawostką jest to, że w nowej siedzibie RCKiK w sali do oddawania krwi bedą świetliki w suficie.

 

Świetliki oraz zieleń mają wpływać relaksująco na dawców krwi

 

– Staraliśmy sie w tym projekcie o to, by pomieszczenie, gdzie dawcy oddają krew było przyjemne, sympatyczne, żeby dawca oddając krew, mógł nawet odpocząć – dodaje dyrektor RCKiK.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj