Czym nas zaskoczy w tym roku Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego

0

Tegoroczna lista zespołów, które wystąpią w ramach imprezy, jest wyjątkowo długa.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, którymi głównie są liczne koncerty. Zagrają Piersi, Lady Pank, Popiół, Tres, Sumptuastic, Good Day oraz Kapela Pieczarków.

- reklama -

 

23 sierpnia godzina 20:30 zagrają Piersi

Zespół Piersi tworzą: Paweł "Giorgio" Kukiz – śpiewak, Marek "Mały" Kryjom – multiczłowiek, chórki, instrumenty inne, Zbigniew "Dziadek" Moździerski – basówka, Wojciech "Amores" Cieślak – gitara, Krzysztof "Alladyn" Imiołczyk – klawa, Marcin "Maryan" Papior – dobosz. Powstał w 1984 roku i od razu zdobył jedną z pierwszych nagród na festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie. Jego debiutancka płyta ukazała się w 1992 roku pod nazwą "Piersi" i wzbudziła liczne kontrowersje. Zespół "Piersi" stał się jednym z najpopularniejszych zespołów. Rok później ukazała się druga płyta zespołu "My już są Amerykany". Za nią została nagrana "60/70" pod szyldem "Piersi&Przyjaciele". Płyta nie spowodowała większego wzrostu popularności zespołu. Po jej wydaniu zespół zakończył działalność. W 1995 roku zespół niespodziewanie wydaje płytę "Powrót do Raju", reklamując ją jako "uczczenie rocznicy rozwiązania Piersi". Dwa lata później nagrali płytę "Raj na ziemi", z której pochodzą takie hity jak "Całuj mnie", "O Hela". Z kolei w 2004 roku nagrali "Piracką płytę", która sprzedawała sie znakomicie i trafiła na drugie miejsce oficjalnej listy sprzedaży (OLIS). Otrzymali nominację do nagrody Fryderyk 2004. Dziś zespół Piersi, mający na swoim koncie złote płyty, cieszy się sporą popularnością zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

24 sierpnia godzina 20:30 zagra Lady Pank

Zespół Lady Pank jest jedną z najpopularniejszych grup polskiego rocka. Ma na swoim koncie ponad 20 płyt i dziesiątki przebojów, m.in. "Tańcz głupia, tańcz", "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Zamki na piasku", "Vademecum skauta", "Tacy sami", "Zostawcie Titanica", "Mała wojna", "Zawsze tam gdzie ty", "Na co komu dziś", "Znowu pada deszcz", "Na granicy", "Stacja Warszawa", "Strach się bać", "Dobra konstelacja". Powstał w 1982 roku. Został założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Nazwa zespołu Lady Pank to spolszczona nazwa pierwszego nagrania grupy "Mała Lady Punk". Tak zwany złoty skład Lady Pank stanowili Jan Borysewicz – gitara solowa, śpiew, Janusz Panasewicz – śpiew, Paweł Mścisławski – gitara basowa, Edmund Stasiak – gitara rytmiczna, Jarosław Szlagowski – perkusja. Obecnie do grupy należą Jan Borysewicz – gitara solowa, śpiew, Janusz Panasewicz – śpiew, Kuba Jabłoński – perkusja,Krzysztof Kieliszkiewicz – gitara basowa. Gościnnie z zespołem występują również Michał Sitarski – gitara, sideman, Mariusz "Georgia" Pieczara – śpiew. Debiutancką płytę "Lady Pank" zespół wydał w 1983 roku. Wówczas grupa zagrała w ciągu roku 360 koncertów.

 

23 sierpnia godzina 19:00 zagra Popiół

Zespół Popiół, to piątka przyjaciół, którzy tworzą swoją muzykę nie oglądając się na innych. Pochodzą z Czerwionki-Leszczyny, debiutowali w 2000 roku. Skład zespołu to: Grzegorz Wolny – wokal, Witek Juda – gitara, Mateusz Jasiek – gitara, Jacek Hajduk – bas i Marcin Musioł – perkusja. Na swoim koncie mają ponad 200 zagranych koncertów. Utwory na debiutanckiej płycie to połączenie melodyjnego rocka i prostych, ale wartościowych tekstów. Kolejne single, które wydali zostały zauważone i docenione przez telewizyjne kanały muzyczne, co zaowocowało nagraniami i emisją teledysków emitowanych przez kanały: 4funTV, MTV, VIVA, VH1, CANAL+ czy POLSAT.
Zgodnie z opinią wielu redaktorów Popiół nie sili się na wyznaczanie nowych trendów. Według nich już dawno na polskim rynku muzycznym nie było tak naturalnego i nienadętego zespołu, a ich utwory to potencjalne hity. Premiera następnej płyty pt. "Okno na świat" zaplanowana jest na 14 kwietnia 2008r.

 

23 sierpnia godzina 16:15 zagra Tres

Grupa Tres powstała jesienią 1999 roku w Dziergowicach. Po wielu zmianach personalnych zespół występuje w pięcioosobowym składzie. Obecny skład zespołu to: Magdalena Kaszta – wokal, Arkadiusz Żórawowicz – gitara, Tomasz Podolec – klawisze,Aleksander Zagdanski – gitara basowa i Maciej Kwiatkowski – perkusja. Zespół koncertował i tworzył nowe utwory, jednakże w 2005 roku pojawił się problem, gdyż z grupy odszedł jeden z jego członków grający na perkusji, a zespół zawiesił działalność. Wiosną 2007 roku powiało optymizmem, kiedy grupa postanowiła się reaktywować. Kiedy jesienią 2007 roku z zespołu odszedł kolejny członek, reszta zdecydowała się na kontynuację twórczości w pięcioosobowym składzie. Grupa od początku tworzy i gra własną muzykę w Domu Kultury w Dziergowicach. Ich osiągnięcia to m.in.2 miejsce na Meetingu Rockowym w Ozimku (2000), 1 miejsce na Meetingu Rockowym w Ozimku (2001), koncerty przed znanymi gwiazdami polskiej sceny rockowej oraz X finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie na głównej imprezie pod Pałacem Kultury gdzie występ oglądało ponad 25 tys. ludzi. 11 marca 2002 r. zespół TRES wydał swoj pierwszy album zatytułowany „Drugie Ja”, a dwa miesiące później wziął udział w nagraniu projektu dla polskich sportowców, który zatytułowany był roboczo „Biało-czerwoni” lub „W jedności razem”. W chwili obecnej grupa dopracowuje materiał na kolejny album, i planuje zagrać jak najwięcej koncertów.

 

24 sierpnia godzina 18:30 zagra Sumptuastic

Sumptuastic to 7-osobowa grupa pochodząca z Bolesławca. W jej skład wchodzą: Andrzej Janusz (leader, kompozytor, autor tekstów i wokalista), Joanna Iwanowska (wokalistka), Izabela Tarka (wokalistka), Marek Zając (instrumenty klawiszowe), Robert Opała (gitara basowa), Wojciech Szajwaj (gitara solowa), Tomasz Bubieńczyk (perkusja). Zadebiutowała w 2001 roku płytą "…bo to wszystko jest dla Ciebie", która sprzedała się w nakładzie ponad 80 tys. egzemplarzy. Ich druga płyta "Cisza" ukazała się w 2005 roku. Jej sprzedaż była o połowę mniejsza od wcześniejszej. Z tych albumów pochodzi największy przebój zespołu "Kołysanka", który pozwolił zaistnieć zespołowi wśród odbiorców i zgromadzić ogromną rzeszę fanów. Rok później pojawił się kolejny krążek "Bez ciemności nie ma słów", który od dnia premiery przez pierwsze tygodnie był jednym z najchętniej kupowanych polskich albumów. To właśnie na nim znajdują się takie przeboje jak "Za jeden uśmiech Twój", "Bez ciemności nie ma słów". Zespół od trzech lat cieszy się dużym zaintersowaniem. Występuje na festiwalach telewizyjnych, koncertuje w kraju i za granicą.

 

 

23 sierpnia godzina 17:45 zagra Good Day

Zespół Good Day powstał w 2005 roku z inicjatywy Tomka Orlińskiego i Marcina Paurowskiego, którzy niezadowoleni z przebiegu ich karier w innych kapelach, postanowili założyć własną. Początkowo szukali oni perkusisty i basisty. Marcin ucząc gry na gitarze, dostał od swojego ucznia numer telefonu do świetnie zapowiadającego się pałkera – Maćka Kwiatkowskiego, który poznał resztę zespołu z Markiem Blokeszem. Good Day na samym początku miał w swoim składzie 5 osób, lecz owa piąta osoba zawsze była "ruchoma". Od niedawna razem z grupą na gitarze gra Grzegorz Gil. Jak mówi Tomasz Orliński – pomysł rodził pomysł i w ten sposób zaczęliśmy koncertować. Pierwszy koncert daliśmy w Niemczech, gdzie zostaliśmy zaproszeni na obchody 5-lecia partnerstwa pomiędzy powiatem Racibórz i Markicher Kreis. Później znów długo nie graliśmy i w końcu od lutego 2007, po dopracowaniu materiału, dajemy regularne koncerty – tłumaczy lider grupy. Good Day ma już za sobą występy w Opolu, Wiśle, Wrocławiu, Katowicach, Gliwicach i w Warszawie. Co ważne, jeden z hitów zespołu – "Rowerowa miłość", miał już swoją premierę w radiowej Trójce. Grupa ma zamiar w najbliższym czasie nagrać płytę, na której znajdą się wszystkie jej przeboje.

 

24 sierpnia godzina 17:15 zagra Kapela Pieczarków

Kapela Pieczarków istnieje od 2000 roku. Liderami i założycielami grupy są bracia Paweł i Rafał Pieczarka. Już w roku 1992 wydali pierwszą kasetę, a w roku 1995 przygotowali materiał na debiutancką płytę. Dzięki takim przebojom jak " Bo jo Cie kochom ", zdobyli serca publiczności i zyskali popularność w całej Polsce. W 1999 roku wydali kolejną płytę – "Wina Nalej", która uzyskała status złotej płyty a patronat nad nią objęło radio RMF FM. W tym samym roku grupa wystąpiła w Opolu podczas Festiwalu Polskiej Piosenki – Debiuty. "Kapela Pieczarków" ma za sobą koncert na Festiwalu Woodstock oraz występy z takimi formacjami jak Bonney M. czy Smokie. Następna płyta – "Moja Miła", pojawiła się w 2000 roku i konsekwencją jej wydania były propozycje zagrania na wielu festiwalach m.in. Opole 2000 – Dzień Folkowy, Sopot 2000 – Muzyka Świata, Inwazja Mocy RMF FM z Joe Cocker'em. Płyta "Moja Miła" otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii "Album Roku". Obecnie zespół zmienił wizerunek artystyczny poprzez dodanie heligonki i stosowanie raperskiego scratch'u w muzyce folkowej.

 

/ab/

 

Zobacz stronę http://www.memorial.com.pl/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here